Krótki rys historyczny rozwoju narciarstwa w Ptaszkowej
Ptaszkowa leży na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Rożnowskiego u podnóża Jaworza (882 m n.p.m.) i Rosochatki (753 m n.p.m.). Położona jest 15 km od Nowego Sącza i 6 km od Grybowa. Posiada dogodne połączenie kolejowe i autobusowe. Ptaszkowa liczy 3 000 mieszkańców. Na terenie wsi istnieją dwie szkoły podstawowe i gimnazjum. Ze względu na dobre warunki klimatyczne i terenowe istnieją tu możliwości uprawiania narciarstwa biegowego.
W 1948 roku z inicjatywy młodzieży rozpoczęła się działalność sportowa. Na bazie tej działalności rok później powstał Ludowy Zespół Sportowy. Praca LZS ukierunkowana została na narciarstwo biegowe oraz piłkę siatkową. Zostały wykonane trasy biegowe 30 km, 15 km, i 5 km, na których rozgrywane były zawody powiatowe, wojewódzkie i centralne (LZS, LPZ). W 1949 roku grupa zawodników wybudowała terenową skocznię narciarską, na której rozpoczęto treningi i zawody wewnętrzne. Rok później rozpoczęto budowę skoczni wg projektu inż. Muniaka, która uzyskała licencję PZN. Posiadanie skoczni umożliwiło prowadzenie zawodów w konkurencjach klasycznych (biegi, skoki, kombinacja norweska). Czynnie uprawiających narciarstwo biegowe i zgłoszonych do PZN było 120 zawodników w tym 21 skoczków. Zawodnicy ci startowali w zawodach powiatowych, wojewódzkich i centralnych osiągając bardzo dobre wyniki i stanowili trzon kadry wojewódzkiej LZS. W 1965 roku dokonano remontu skoczni (konstrukcję drewnianą zamieniono na stalową). Skocznia jednak nie uzyskała homologacji PZN. W latach siedemdziesiątych powstały w Ludowych Zespołach Sportowych sekcje wiodące (LKS Poroniec, LKS Rytro, i LKS Piątkowa). Wybijający się zawodnicy mieli obowiązek starowania w tych sekcjach. Wielu zawodników LZS Ptaszkowa było reprezentantami kraju (Ptaszkowski Krzysztof, Michalik Henryk, Michalik Stefan, Siedlarz Józef, Wysowski Stanisław, Bagnicki Marek, Ciuła Jacek, i wielu innych). Oprócz działalności wyczynowej prowadzono imprezy masowe (rajdy narciarskie, zawody szkolne, zawody dziecięce). W szkołach podstawowych prowadzono narciarstwo w ramach SKS i UKS.
W 1999 roku powstał Parafialny Klub Sportowy z sekcjami narciarstwa biegowego i rekreacyjnego oraz kolarstwa górskiego. Odnowiono i wyremontowano trasy biegowe, na których odbywają się treningi i zawody. Jedną z ważnych imprez narciarskich jest Zintegrowana Zimowa Spartakiada im. Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia. Zawody te cieszą się olbrzymią popularnością wśród młodzieży, stąd ogromna liczba uczestników. Spartakiada ta jest organizowana od 47 lat. Zamierzeniem Parafialnego Klubu Sportowego jest budowa wielofunkcyjnego stadionu zimowego łącznie ze strzelnicą sportową, odbudowa skoczni narciarskiej, wykonanie tras do kolarstwa górskiego, wykonanie nowych tras narciarskich biegowych spełniających warunki stylu klasycznego i dowolnego. Mając w planie działalność rekreacyjną uruchomiono wyciąg narciarski na przygotowanym i oświetlonym stoku. Wybudowano również pomieszczenia socjalne.