Parafia - Wydarzenia


Ostatnia aktualizacja: 2014.11.23, 19:38

22 listopada 2014
Galeria zdjęć

Błogosławieństwo nowych lektorów

Pięciu ministrantów z parafii Ptaszkowa a w sumie 80 z całego dekanatu grybowskiego, po ukończeniu kursu przygotowanego i przeprowadzonego przez księży katechetów, osoby świeckie i nauczycieli języka polskiego, zostało przyjętych do grona lektorów. Błogosławieństwa lektorów dokonał Ksiądz Dziekan Bolesław Bukowiec. Nowo mianowani lektorzy złożyli ślubowanie i otrzymali legitymacje lektorskie. Uroczystość miała miejsce w Bazylice Mniejszej w Grybowie, w dniu odpustu parafialnego ku czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

PCh


11 listopada 2014
Galeria zdjęć z koncertu

Koncert Niepodległościowy

Tradycyjnie 11 listopada w Święto Niepodległości w naszym kościele została odprowiona Msza Św. za Ojczyznę i odbył się Koncert Niepodległościowy. Wystąpił zespół Małe Ważne Sprawy z Krakowa. Zespół wykonał m.in. Madonnę z Ptaszkowej do słów wiersza Jerzego Harasymowicza). Swoją patriotyczną poezję zaprezentowała Kingi Dusik.

PCh


10 listopada 2014

Uroczystość pogrzebowa Ś.P. Księdza Prałata Stanisława Pelca

Uroczystość pogrzebowa Ś.P. Księdza Prałata Stanisława Pelca została odprawiona 10 listopada w kościele parafialnym w Ptaszkowej. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż. Uczestniczyło w niej wielu księży z całej diecezji, delegacji, pocztów sztandarowych, chór, orkiestra, wierni z Ptaszkowej i innych parafii, w których Ksiądz Prałat pracował.

Galerie zdjęć z uroczystości pogrzebowej:

Część I: Część II:

Wykaz Mszy Św. w intencji Księdza Prałata Stanisława Pelca zamówionych podczas pogrzebu

PCh


6 listopada 2014

Zmarł Ksiądz Prałat Stanisław Pelc


6 listopada w Tarnowie zmarł Ś.P. Ksiądz Prałat Stanisław Pelc - wieloletni, były proboszcz parafii Ptaszkowa. Ksiądz Prałat Stanisław Pelc od stycznia 2012 r. mieszkał w Domu Księży Emerytów w Tarnowie.

Msza Święta pogrzebowa Ś.P. Księdza Prałata Stanisława Pelca zostanie odprawiona w poniedziałek 10 listopada br. o godzinie 12.00 w kościele parafialnym w Ptaszkowej, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.


Ks. Stanisław Pelc urodził się 18 lipca 1931 roku w Proszowicach. Egzamin dojrzałości złożył w Krakowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 24 stycznia 1954 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Dąbrowa Tarnowska, Grybów, Nowy Sącz – św. Małgorzaty, Tarnów – Najświętszego Serca Pana Jezusa, Szczepanów, Sędziszów Małopolski i Bochnia – św. Mikołaja. W latach 1976 – 1995 pełnił urząd proboszcza parafii Ptaszkowa. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Grybów, a także diecezjalnego referenta do spraw duszpasterstwa rolników oraz członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej. W 1991 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Po przejściu na emeryturę pozostał w parafii Ptaszkowa, w charakterze rezydenta. Od stycznia 2012 roku mieszkał w Domu Księży Emerytów, przy ul. Pszennej w Tarnowie.

Ks. Marek Podgórski
notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie


PCh


12 października 2014

Dzień Papieski oraz wprowadzenie relikwii Św. Jana Pawła II

Galeria zdjęć z Dnia Papieskiego
12 października w parafii przeżywaliśmy kolejny już Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem: "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie". Osobę, nauczanie Św. Jana Pawła II przybliżył nam montaż słowno-muzyczny na początku każdej Mszy Świętej, przygotowany przez młodzież naszej parafi pod opieką p. Katechetki Barbary Siedlarz. Przy tej okazji odbyło się wprowadzenie relikwii Św. Jana Pawła II, jaką jest kropla krwi Świętego, ofiarowana naszej parafii przez JE. Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego. Relikwiarz wykonał i ofiarował prof. Stefan Dousa, przygotowujący aranżację wnętrza naszego, budowanego kościoła.

tekst i foto: PCh


24 września 2014

"Zadymianie" kościoła w Ptaszkowej w ramach "eksperymenty procesowego"

W ramach podjętego na nowo śledztwa (po wcześniejszym jego umorzeniu) prokurator prowadzący sprawę podpalenia Kościoła Parafialnego w Ptaszkowej wraz z biegłym sądowym z zakresu pożarnictwa przeprowadzili "eksperyment procesowy". Eksperyment ten miał pomóc w ustaleniu czasu, jaki upłynął od momentu podłożenia ognia na ścianie Kościoła do momentu zadziałania urządzeń alarmowych – czujek przeciwpożarowych zamontowanych wewnątrz obiektu.

Eksperyment polegał na generowaniu dymu za pomocą specjalnego urządzenia w miejscu, gdzie 15 stycznia 2013 r. podłożono ogień. Równocześnie wewnątrz kościoła sprawdzano, gdzie i po jakim czasie pojawia się dym. Następnie, w ramach dalszych eksperymentów ściągnięto zewnętrzne oszalowanie – nowe deski zamontowane po pożarze. Ponownie sprawdzano czas od momentu rozpoczęcia generowania dymu, do czasu zadziałania czujek dymu. Wewnątrz kościoła sprawdzano, jak rozchodzi się dym. Ostatnim etapem eksperymentu były te same badania co poprzednio, ale tym razem wykorzystano dym jaki powstał z palenia prawdziwych desek zewnętrznych kościoła (pozostałych po ubiegłorocznym pożarze) dodatkowo polanych substancją łatwopalną.

W eksperymencie udział brał prowadzący sprawę prokurator Sławomir Korbelak, policjanci, biegły sądowy z zakresu pożarnictwa, Ks. Proboszcz Józef Kmak wraz z przedstawicielem kancelarii adwokackiej reprezentującej parafię oraz strażacy OSP Ptaszkowa i Cieniawa, którzy zabezpieczali całą akcję przeciwpożarowo.

Ustalenie czasu jaki mógł upłynąć od podłożenia ognia do momentu zadziałania czujek przeciwpożarowych i zgłoszenia alarmu w firmie Sezam jest ważne, ze względu na zweryfikowanie alibi przedstawionych przez osoby podejrzane o podpalenie.


tekst i foto: PCh


14 września 2014

Uroczystości Odpustowe w Ptaszkowej

W niedzielę 14 września wspólnota parafialna przeżywała Uroczystość Odpustową ku czciGaleria zdjęć z Odpustu w Ptaszkowej Imienia Marii Panny.

O godz. 9.00 neoprezbiter z Grybowa, Ks. Maciej Igielski odprawił swoją Mszę Św. Prymicyjną w naszej parafii. Ks. Maciej podczas swojej formacji w Seminarium Duchownym w Tarnowie wielokrotnie odwiedzał naszą parafię, pomagając w posłudze naszym księżom.

Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył Ks. mgr lic. Ludwik Kiełbasy - Kanonik Honorowy Kapituły Sądeckiej, rodak parafii Ptaszkowa, obchodzący Jubileusz 50-lecia swojego kapłaństwa.
Ks. Ludwik Kiełbasa przez 24 lata był proboszczem Parafii Św. Antoniego w Krynicy - Zdroju, a po przejściu na emeryturę jest tam rezydentem. Wraz z Księdzem Jubilatem Mszę Św. koncelebrowali księża rodacy: Ks. Wiesław Gomółka, Ks. Jan Siedlarz oraz Ks. Paweł Górski

Kazania podczas Mszy Świętych odpustowych wygłosił Ks. Piotr Adamczyk, rekolekcjonista Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.

tekst i foto: PCh


13 września 2014

Dekanalne spotkanie młodzieży

Mszą Św. o godz. 11.00 w sobotę, 13 września rozpoczęło się Galeria zdjęć ze spotkaniaDekanalne Spotkanie Młodzieży. Ptaszkowa gościła młodzież z całego dekanatu - część z nich przybyła do Ptaszkowej na rowerach. Na początku spotkania młodzież przedstawiła montaż pod tytułem "Z ciemności do światła". Komentarz do przedstawienia wygłosiła Siostra Bogna Młynarz - Wikaria Generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Krakowa. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Dziekan Bolesław Bukowiec, koncelebrowali księża katecheci, opiekujący się młodzieżą w parafiach dekanatu. Kazanie do młodzieży wygłosił ksiądz Paweł Górski - Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, rodak ptaszkowskiej parafii. Po Mszy Świętej ksiądz Paweł przedstawił prezentację oraz przekazał informacje dotyczące Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie.
Po części oficjalnej w kościele, uczestnicy spotkania przenieśli się do obiektów "pod wyciągiem" na AGAPĘ przy ognisku i gitarze.

tekst i foto: PCh


15 sierpnia 2014

Koncert Chóru z Marcinkowic

Podczas Mszy Św. o godz. 9.00 w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej) występił Chór Parafialny im. Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki z Marcinkwic koło Nowego Sącza (Gmina Chełmiec). Chór zaprezentował swoje interpretacje pieśni maryjnych, m.in. Bogurodzica, Ave Maryja.

Proboszczem parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach jest Ks. prałat Józef Babicz, duszpasterz rolników diecezji tarnowskiej. Ks. Józef Babicz przewodniczył uroczystej Sumie Odpustowej w naszej parafii w ubiegłym roku, podczas Gminnych Dożynek.


tekst i foto: PCh


29 czerwca 2014

Msza Św. na Jaworzu - na rozpoczęcie wakacji

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę wakacji na szczycie Jaworza, na Szlaku Papieskim, gdzie przed laty wędrował Ksiądz Karol Wojtyła, późniejszy Papież a obecnie Święty Jan Paweł II odprawiona została Msza Święta. Msza Św. odprawiona przez ks. mgr Piotra Cichonia - katechety młodzieży w Grybowie oraz Ks. Proboszcza Józefa Kmaka i Ks. Bogusława Sobusiaka z Ptaszkowej, obok wieży widokowej oraz obelisku upamiętniającym wędrówki Ks. Karola Wojtyły zgromadziła kilkuset wiernych z Ptaszkowej oraz okolicznych miejscowości: Boguszy, Grybowa a nawet Nowego Sącza. Oprócz dorosłych, na szczyt góry dotarło bardzo dużo młodzieży i małych dzieci. Pielgrzymi wędrowali całymi rodzinami. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniła Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki z Ptaszkowej. Dzięki dofinansowaniu Gminy Grybów dla uczestników spotkania Koło PTTK z Ptaszkowej przygotowało poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, gotowanej kapusty oraz herbaty.

tekst i foto: PCh


26 czerwca 2014

Procesja na zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała to tradycyjnie błogosławieństwo małych dzieci oraz procesja, po której dzieci biorące udział w procesjach sypiąc kwiaty czy dzowniąc, otrzymują w nagrodę "garść słodyczy"

19 czerwca 2014

Procesja Bożego Ciała

Galerie zdjęć z procesji Bożego Ciała:
Część I: Część II:

18 czerwca 2014

Przyjęcie do grona ministrantów


Podczas środowej Mszy Świętej do grona ministrantów zostało przyjętych 10 chłopców z naszej parafii. Symbolem przynależności do tego grona jest przyjęta z rąk Księdza Proboszcza pelerynka. Dotychczasowi aspiranci, którzy od dzisiaj są już ministrantami, to: Augustyn Mastalerz, Mateusz Michalik, Jakub Skrzypiec, Szymon Filipowicz, Mikołaj Gambal, Bartłomiej Pazgan, Mateusz Siedlarz, Marcin Widlak, Marcin Adamek i Wojciech Janus. Opiekunem ministrantów w parafii jest Ksiądz katecheta Bogusław Sobusiak.

PCh, foto:J.Konior


25 maja 2014

35. rocznica Święceń Kapłańskich Ks. Proboszcza Józefa Kmaka

24 maja przypadała 35. rocznica Święceń Kapłańskich Księdza Proboszcza Józefa Kmaka. Z tej okazji przedstawiciele Parafii złożyli Księdzu Proboszczowi gratulacje, życzenia oraz podziękowania za Jego posługę kapłańską. W tym roku minie również 20 lat od przyjścia Księdza Proboszcza Józefa Kmaka do parafii w Ptaszkowej. Życzymy wiele łask bożych oraz opieki Matki Bożej Radosnej na kolejne lata kapłaństwa.

W niedzielę gościliśmy również po raz kolejny w parafii Księdza Misjonarza Antoniego Lichonia, pochodzącego z Grybowa, a od 11 lat pracującego wśród Indian w Peru.


11 maja 2014

Niedziela Dobrego Pasterza

4. Niedziela Wielkanocy to Niedziela Dobrego Pasterza oraz Światowy Dzień Modlitw o Powołania. "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, aby zesłał robotników na żniwo swoje?". Z tej okazji księżom naszej parafii złożono życzenia, a obecność żywych baranków podczs Mszy Św. dodatkowo nawiązywała do dzisiejszego święta.

13 kwietnia 2014

Niedziela Palmowa

W niedzielę Palmową, przed Mszą Św. o godz. 10.00, na placu przed kościołem poświęcone zostały przyniesione palmy. Przy śpiewie scholi, w uroczystej procesji palmy zostały wniosione do kościoła. Podczas Mszy kantorzy wraz z chórem odśpiewali Mękę Pańską według ewangelii Św. Mateusza.


12 kwietnia 2014

Wielkopostna Droga Krzyżowa

Galeria zdjęć z Wielkopostnej Drogi Krzyżowej


2 kwietnia 2014

Rocznica śmierci Bł. Jana Pawła II

W 9. rocznicę śmierci Błogosławionego Jana Pawła II, przy Jego pomniku w Ptaszkowej odbyło się modlitewne czuwanie. Modlitwami, pieśniami oraz Koronką do Miłosierdzia Bożego uczczono pamięć Wilkiego Polaka.
21 marca 2014

Peregrynacja Obrazu "Jezu Ufam Tobie" oraz relikwi Bł. Jana Pawła II i Św. Siostry Faustyny

Galerie zdjęć:
Część I:

Część II:

Część III:

Artykuł o peregrynacji Obrazu Jezusa Miłoasiernego w Ptaszkowej, na stronie Gościa Niedzielnego: www.tarnow.gosc.pl


22 lutego 2014

100 lat Pani Wiktorii Kiełbasa

22 lutego, w naszej wspólnocie parafialnej miało miejsce ważne wydarzenie: 100. rocznica urodzin naszej parafianki Wiktorii Kiełbasa, zamieszkałej w Cieniawie. Z tej okazji w domu Jubilatki została odprawiona Msza Święta. Czcigodnej Parafiance gratulujemy tego Jubileuszu oraz życzymy dalszych Jubileuszowych lat z Bożym Błogosławieństwem.21 lutego 2014

Koncert Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej

Przebywający w Grybowie Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej wystąpił z koncertem w naszym kościele parafialnym.26 stycznia 2014

Echo Jaworza - ostatnie kolędowanie na Matki Bożej Gromnicznej

Podczas Mszy Św. o godz. 9.00 oraz 11.00, na zakończenie okresu Bożego Narodzenia wystąpił zespół ludowy "Echo Jaworza".26 stycznia 2014

Koncert kolęd w wykonaniu Ptoszkowioków

Podczas Mszy Św. o godz. 9.00 oraz 11.00 działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ptaszkowej zespół ludowy "Ptoszkowioki" wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek.19 stycznia 2014

Schola śpiewa kolędy podczas Mszy Św.

Oprawę muzyczną Mszy Św. o godzinie 14.00 zapeniła Schola. Dziewczęta pod opieką Pani Bożeny Kogut zaprezentowały tradycyjne kolędy oraz pastorałki.29 grudnia 2013

Jubileusz Małżeństwa w Dniu Świętej Rodziny

Jak co roku w Dniu Świętej Rodziny w naszej parafii obchodzony jest wspólny jubileuszy małżeństw, które w kończącym się roku obchodziły 60-tą, 50-tą, 25-tą oraz 1-szą rocznicę zawarcia Sakramentu Małżeństwa. W ich intencji została odprawiona Msza Święta Jubileuszowa, a Jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje i życzenia od Księdza Proboszcza oraz od całej Wspólnoty Parafialnej. Świętujący 60-tą i 50-tą rocznicę otrzymali również listy gratulacyjne od Księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża.

 • 60 - ta rocznica:
  • Michalina i Bronisław Ziółko
  • Maria i Piotr Ziółko
 • 50 - ta rocznica:
  • Waleria i Stefan Rysiewicz
  • Kazimiera i Jan Poręba
  • Władysława i Włodzimierz Pałubiak
  • Krystyna i Kazimierz Serafin
 • 25-ta rocznica:
  • Wiesława i Adam Stelmach
  • Zofia i Janusz Majda
  • Irena i Marek Krajewscy
  • Irena i Władysław Gromala
  • Irena i Henryk Janus
  • Bożena i Zdzisław Kogut
  • Genowefa i Krzysztof Michalik
  • Maria i Jan Jandura
  • Teresa i Jan Kiełbasa
  • Jolanta i Marek Kogut
  • Krystyna i Marian Ogorzałek
 • 1-sza rocznica:
  • Iwona i Mateusz Maciaszek
  • Ewa i Dawid Głód
  • Anna i Piotr Sekuła
  • Aneta i Dariusz Mróz
  • Małgorzata i Krzysztof Kiełbasa
  • Monika i Sebastian Florek
  • Sylwia i Stefan Michalik
  • Łucja i Artur Pałubiak
  • Agnieszka i Martin Jurek
  • Anna i Marek Ziółko
  • Aneta i Paweł Niedźwiedź
  • Barbara i Jan Michalik

Galeria zdjęć:Wspólne zdjęcie Jubilatów:


Miłość cierpliwa jest... Kor. 18,4
Wszystko nam dałeś,† co dać mogłeś Panie: † Żywot najczystszy † - a więc godzien krzyża, † I krzyż - lecz taki, † co do gwiazd Twych zbliża † Najwyższe dałeś w czasie powołanie! † Tchem dzieje świata † Tyś przegiął jak kłosy, † Do pełniejszego dla nas wszędzie żniwa; † Ziemiś nam ujął † - a spuścił niebiosy † I serce Twoje nas zewsząd przykrywa † Lecz wolną wolę musiałeś zostawić;

PCh

Do góry


28 grudnia 2013

Święto Świętych Młodzianków

28 grudnia obchodzono święto Świętych Młodzianków, na pamiątkę pomordowanych przez Heroda małych chłopców w Betlejem. Msza Św. o godzinie 17 miała specjalną oprawę: młodzież pod opieką Pani Barbary Siedlarz przedstawiła montaż słowno-muzyczny a ze śpiewem kolęd wystąpiła schola dziecięca pod opieką Pani Bożeny Kogut. Po Mszy Świętej odbyła się w milczeniu procesja ze świecami.

Zdjęcia w galerii:11 grudnia 2013

Msza Święta Roraty

7 grudnia 2013

Święty Mikołaj u scholi i ministrantów

23 listopada 2013

Błogosławieństwo lektorów

Podczas uroczystej Mszy Świętej w dniu Odpustu Parafialnego ku Czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, Ksiądz Dziekan Bolesław Bukowiec przyjął do grona lektorów młodych chłopców z parafii dekanatu grybowskiego, a wśród nich sześciu z parafii Ptaszkowa. Lektorzy uczestniczyli wcześniej w specjalnie przygotowanym dla nich kursie, prowadzonym przez księży oraz osoby świeckie, w tym nauczycieli języka polskiego. Każdy z lektórów złożył ślubowanie i otrzymał legitymację lektora.

Zdjęcia z uroczystości w galerii: .28 września 2013

VI ogólnoświatowa akcja modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia

Nasza parafia włączyła się w VI Ogólnoświatową Akcję Modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego. O godzinie 15 liczna grupa parafian spotkała się przy pomniku Błogosławionego Jana Pawła II aby wspólnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Spotkanie przygotowała Pani Katechetka Babara Siedlarz.

Zdjęcia w Galerii:

15 września 2013

Odpust Parafialny oraz Dożynki Gminne w Ptaszkowej

15 września w Ptaszkowej obchodzono uroczystość Odpustu Parafialnego, połączonego z Dożynkami Gminnymi. Suma Odpustowa została odprawiona pod przewodnictwem Ks. prałata Józefa Babicza, duszpasterza rolników diecezji tarnowskiej a na co dzień proboszcza parafii Marcinkowice k/Nowego Sącza.

Organizatorem Dożynek był Gminny Ośrodek Kultury w Grybowie, Filia GOK w Ptaszkowej oraz Sołectwo Ptaszkowa. Gospodarzem Dożynek był Pan Piotr Krok Wójt Gminy Grybów. Starościną - Pani Lucyna Kmak, a Starostą Pan Marian Kruczek Sołtys Ptaszkowej.
Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Św. w intencji wszystkich Rolników z terenu Gminy Grybów.

Po zakończonej Mszy Św. na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z następujących miejscowości - "Echo Jaworza" z Ptaszkowej, następnie z Siołkowej, Kąclowej, Florynki, Wawrzki, Cieniawy, Polnej, Krużlowej, Gródka, Binczarowej oraz Starej Wsi. Ponadto w czasie Dożynek wystąpił dziecięcy zespół regionalny "Ptoszkowioki" działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 w Ptaszkowej.

W trakcie występów Wójt Gminy Grybów Pan Piotr Krok oraz Ks. Proboszcz Parafii w Ptaszkowej Józef Kmak dokonali wręczenia nagród uczestnikom Gminnego konkursu plastycznego pt. "Zwyczaje dożynkowe Gminy Grybów". Konkurs zorganizowała Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Ptaszkowej.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ptaszkowej częstowały kołaczem, ciastami, chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi.

Podczas Dożynek czynna była w budynku Biblioteki wystawa prac z konkursów: "Zwyczaje dożynkowe Gminy Grybów" oraz "Od ziarnka po kromkę chleba".

Imprezę zaszczycili Pan Stanisław Kogut Senator RP, Pan Andrzej Romanek Poseł na Sejm RP, Radni Rady Powiatu Nowosądeckiego Pan Antoni Poręba oraz Pan Stanisław Wanatowicz, Wójt Gminy Grybów Pan Piotr Krok, Przewodniczący Rady Gminy Grybów Pan Jan Radzik, Przewodniczący Rady Miasta Grybowa Pan Józef Krok.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Gminnych Dożynek składa się serdeczne podziękowanie.


Galerie z uroczystości w dwóch częściach:

Suma Odpustowa:

Występy dożynkowe:

Pieśń "O Maryjo Piękna Pani..." (z tekstem) w wykonaniu zespołu "Echo Jaworza":


30 czerwca 2013

Msza Św. na Jaworzu

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę wakacji na Szlaku Papieskim, gdzie przed laty wędrował Ksiądz Karol Wojtyła, później Papież a obecnie Błogosławiony Jan Paweł II odprowiona została Msza Święta na szcie Jaworza. Msza obok wieży widokowej oraz obelisku upamiętniającym Wędrówki Ks. Karola Wojtyły zgromadziła wielu wiernych z Ptaszkowej oraz innych okolicznych parafii.
Zdjęcia z Mszy Św. w galerii:


30 maja 2013

Procesja Bożego Ciała

Zdjęcia z tegorocznej procesji święta Bożego Ciała w galerii:


26 maja 2013

Pogrzeb mojej Mamy, Katarzyny

"Miłości wystarczy, że jest..."

Miłości w Dniu Matki... Miłości w dniu pogrzebu śp. Katarzyny, mojej... naszej Matki... Tej miłości tak bardzo ludzkiej, ale przecież tak bardzo Bożej... Chrystusowej. To Bóg jest Miłością... Miłości, którą było Jej życie. Krótkiej, ale owocnej miłości małżeńskiej i Chrystusowej, kiedy po śmierci Stanisława, tak mocno wtuliła się w Chrystusowe ramiona, że stał się siłą Jej życia. Wytrwałością góralskiej duszy, tej miłości uczyła nas na kolanach. Tak... swoją miłością przerastała nas wszystkich, czasem aż do bólu niezrozumienia... Dzisiaj ta miłość owocuje naszą wspólnotą. I za tę wspólnotę w dniu Jej pogrzebu, tak po ludzku, od siebie, ale i w imieniu całej rodziny dziękują. Wam wszystkim... Za dni, które za nami... Za dzisiaj... Z serca dziękuję. Każdemu chcę popatrzeć w oczy Jaj jasnymi, czystymi oczami, uścisnąć dłoń i przytulić do serca... Wyjdźmy stąd bogaci miłością, której wystarczy, że jest, bez licytacji, kto bardziej kocha.

Mamo, daruj mi jeszcze tylko to, co teraz powiem... "Widzisz Kasia, po 55 latach, w miłości wróciłaś w ramiona Stasia..." Tak to rozumiem.

Ks. Józef
syn

Wiersz Anny Elżbiety Zalewskiej dedykowany Matce Księdza Józefa - Pani Katarzynie Kmak24 maja 2013

Zmarła Mama ks. Józefa Kmaka
Proboszcza parafii Ptaszkowa


Zmarła Śp. Katarzyna Kmak - Mama ks. mgr Józefa Kmaka, Proboszcza parafii Ptaszkowa.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się dnia 26 maja (niedziela) o godz. 14.00 w kościele parafialnym - Bazylice Mniejszej w Grybowie.

W intencji Śp. Katarzyny Kmak zostanie odprawiona Msza Św. w piątek, 24 maja o godzinie 18.00 w kościele w Ptaszkowej.


Niech odpoczywa w pokoju!


19 maja 2013

Uroczystość I Komunii Świętej

Zdjęcia z uroczystości I Komunii Świętej w galerii:


3 maja 2013

Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz Świętego Floriana

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski na maszach świętych młodzież, pod opieką Pani Barbary SIedlaż oraz Księdza Bogusława zaprezentowała montaż słowno-muzyczny przypominający postać Papieża Jana Pawła II w rocznicę Jego Kanonizacji. Podczas Mszy Św. o godz. 9.00, w przeddzień uroczystości Św. Floriana, strażacy naszej OSP mieli również swoją Mszę Św. Modlono się za żywych oraz zmarłych członków OSP i ich rodziny. Delegacja OSP wręczyła ks. Józefowi Kmakowi proboszczowi parafii ornat z wizerunkiem św. Floriana - jako wotum za ocalenie naszej zabytkowej świątyni z pożaru w dniu 16 stycznia br. Mszę Św. uświetniła nasza parafialna Orkiestra Dęta.

Zdjęcia z uroczystości w Galerii:

Więcej zdjęć również w galerii na stronie: www.osp.ptaszkowa.pl


28 - 30 marca 2013

Liturgia Wielkiego Tygodnia

Galeria zdjęć z Liturgii Wielkiego Tygodnia

24 marca 2013

Niedziela Palmowa

Galria zdjęć z wyjątkowej, bo całkowicie zimowej Niedzieli Palmowej

22 marca 2013

Rekolekcyjna Droga Krzyżowa

W tym roku, z racji zimowej pogody, Rekolekcyjna Droga Krzyżowa nie odbyła się po tradycyjnej trasie (od obecnego, do nowobudowanego kościoła) a w kościele.

Galeria zdjęć:


17 marca 2013

Życzenia imieninowe dla Księdza Proboszcza oraz Księdza Bogusława

Z okazji przypadających w najbliższym tygodniu święta Patronów Księdza Proboszcza - Św. Józefa, oraz Ks. Bogusława - Bł. Bogusława, księża otrzymali życzenia od parafian.

Galeria zdjęć:


10 marca 2013

Misterium o kuszeniu

Galeria zdjęć:


9 marca 2013

Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała

Galeria zdjęć z


9 marca 2013

Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała

We czwartek, 14 marca, o godzinie 17.00 odbędzie się w naszym kościele Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała wraz z namaszczeniem olejem Św. Charbela. Nabożeństwo adresowane jest dla wszystkich a poprowadzi je Ks. dr Jarosław Cielecki z Watykanu.

Św. Szarbel (Charbel) - pustelnik (Józef Antoni Makhlouf) urodził się 8 V 1828 w Libanie. Rodzice byli gorliwymi katolikami obrządku maronickiego. Od dziecka miał szczególne nabożeństwo do Matki Boskiej i został Jej poświęcony na własność. Gdy miał 3 lata, zmarł mu ojciec.

W wieku 23 lat wstąpił do Zakonu Maronitów i przybrał imię Szarbel, co znaczy "Pomazaniec Boży". Otrzymał święcenia kapłańskie. Od młodości odznaczał się wielką pobożnością, skromnością i szczerością. Posiadał anielską czystość, która promieniowała na otoczenie, gdziekolwiek był. W ubóstwie naśladował największych Świętych Kościoła. Był wierny regule zakonnej i swym przełożonym. Godzinami klęczał przed Najświętszym Sakramentem pogrążony w modlitwie. Gorąco czcił i kochał Matkę Bożą, naśladując Jej cnoty. Godzinami przed Jej wizerunkiem odmawiał Różaniec. Miał szacunek dla każdego człowieka. 23 lata żył jako pustelnik. Oddawał się najsroższej pokucie i pracy, a jego długie posty, modlitwy, akty umartwiania w zjednoczeniu z Bogiem uczyniły go aniołem w ludzkiej postaci. Przez 39 lat swego kapłaństwa odprawiał Msze Święte zawsze po długim przygotowaniu i zawsze kończył dziękczynieniem trwającym nie krócej niż 2 godziny.

Zmarł 24 XII 1898 r. w wieku 70 lat. Pochowany na wiejskim skromnym cmentarzu w Święta Bożego Narodzenia. Już za życia uważany był za świętego. Władze kościelne dla zabezpieczenia ciała postanowiły ekshumować zwłoki, aby złożyć je w grobowcu.

Przez 67 lat jego ciało było nienaruszone, a u jego grobu działy się liczne cuda i tysiące uzdrowień na duszy i ciele. Papież Paweł VI w dniu 9 X 1977 ogłosił o. Szarbela Świętym, nazywając go cudownym kwiatem świętości. Jest patronem Domów Modlitwy Św. Szarbela, "Pokoju Zjednoczenia i Pojednania na Czasy Ostateczne".20 stycznia 2013

Występ zespołu "Echo Jaworza"

Podczas Mszy św. o godz. 11.00 zespół ludowy "Echo Jaworza" dał koncert kolęd i pastorałek. We Mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele parafii Żegocina oraz Gminy Żegocina - Trzciana, gdyż była to Msza św. odprawiana w intencji zmarłego 10 lat temu Ks. Prałata Antoniego Poręby - byłego proboszcza parafii Żegocina.

Galeria zdjęć:


16 stycznia 2013


Trudno jest objąć myślą to wszystko, co jako wspólnota parafii Ptaszkowa przeżywamy w tych dniach. Trudno te myśli uporządkować. Próba podpalenia naszego zabytkowego (z 1555 roku) kościoła ma swój wielowymiarowy wydźwięk. Tu nawet nie chodzi o ilość wypalonego drewna. Ale że znalazł się ktoś, kto powziął zamiar spalenia świątyni, która przez wieki kształtowała życie ludzi zamieszkujących tę Ziemię. W cieniu której wyrastaliśmy i widok której zawsze poruszał struny naszego serca pełne ciepła, dobra, serdeczności, pokoju… Powraca pytanie jak nisko musi upaść człowiek by niszczyć to, co jest i powinno być najświętsze nawet dla niewierzących. Przywołam tu słowa sześcioletniej Dominiki, która przyszła dzisiaj z Mamą rano, bo "ktoś chciał spalić domek Pana Jezusa".

Ale myśli człowiecze nie są myślami Bożymi. Bóg nawet ze zła potrafi wyprowadzić dobro. Nasza zabytkowa świątynia ocalała. Wolą Boga, ale i w co gorąco wierzę opieki Matki Bożej Radosnej nasz "Czcigodny Staruszek" stoi... jest... i nadal nas gromadzi w swoim pełnym uroku wnętrzu, jeszcze cieplejszym, bo uświadomiliśmy sobie wszyscy jak jest nam wszystkim bliski i jak niewiele potrzeba, by.... Wczorajsza noc (z 15 na 16 stycznia 2013 roku) to noc cudu. Dziękuję Bogu i Jego Matce a Patronce naszej parafii za to doświadczenie miłości. I dziękuje też wszystkim ludziom dobrej woli. Dziękuję firmie ochroniarskiej "Sezam", Panu Kościelnemu, Ks. Bogusławowi, sąsiadom, druhom OSP Ptaszkowa, Cieniawa, Grybów-Biała Wyżna, JRG z Nowego Sącza (Państwowej Straży Pożarnej), Policji z Grybowa i Nowego Sącza. To w Wasze ręce złożył Bóg losy naszej wiekowej parafialnej świątyni i zdaliście ten trudny egzamin. Dziękuję. I dziękuję za zdjęcia. Bóg zapłać! Dziękuję też wszystkim, którzy tej nocy byli i w tych dniach są z nami a których nie sposób wymienić. W duchu wdzięczności ściskam Wasze ręce zachowując wdzięczną pamięć tej jedynej i w moim życiu nocy.


Ks. Józef Kmak
ProboszczPrzewielebny Ksiądz mgr Józef KMAK
Proboszcz Parafii Imienia NMP w Ptaszkowej
33-333 PTASZKOWA 91
Tarnów, 17.01.2013
Nasz znak: LP.XXXI – 2/1/13

Czcigodny Księże Proboszczu!
Drodzy Bracia w kapłaństwie!
Umiłowani Diecezjanie tworzący wspólnotę parafialną w Ptaszkowej!

Poruszony wiadomością o pożarze Waszej zabytkowej świątyni parafialnej, pragnę przekazać Wam słowa mojej najgłębszej solidarności oraz zapewnienie o duchowej bliskości.

Świątynia parafialna jest Domem Bożym i Domem całej miejscowej wspólnoty wierzących. Próba zniszczenia tego wspólnego Domu uderza w każdego, kto ma poczucie więzi z Rodziną Parafialną. To smutne wydarzenie uświadamia nam jeszcze mocniej fakt, że zaciera się w ludzkich sumieniach szacunek dla tego, co święte i nienaruszalne. Tym bardziej więc potrzeba nam modlitwy i troski o wrażliwość naszych sumień, które stoją na straży świątyni naszych serc. Naszą modlitwą obejmujemy także tych, których sumienia zostały zagłuszone i w których zło stało się siłą dominującą.

Pokładamy jednak głęboką ufność w Bożej Opatrzności i wierzymy, że Bóg jest większy od każdego rodzaju zła, a swą mocą może ostatecznie z każdego bolesnego faktu wyprowadzić dobro.

Całą Waszą wspólnotę ogarniam modlitwą i powierzam macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny, która patronuje Waszej Parafii.


Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI


15/16 stycznia 2013

Pożar zabytkowego kościółka w Ptaszkowej

Około północy z 15 na 16 stycznia firma monitorująca zabytkowy kościół w Ptaszkowej zgłosiła do Pana kościelnego informację o naruszeniu alarmu w obiekcie. Po przybyciu na miejsce okazało się, że płonie boczna ściana kościoła. Ogień był w dwóch miejscach, oddalonych od siebie o kilka metrów. Bardzo mocno czuć było zapach benzyny. Alarm wyzwoliły czujniki dymu. Po zaalarmowaniu straży pożarnej Pan Czesław z Ks. Bogusławem i Ks. Proboszczem zaczęli śniegiem tłumić ogień na palących się ścianach kościoła. Na miejsce przybyły jednostki OSP z Ptaszkowej, Cieniawy, Grybowa i 3 JRG z Nowego Sącza oraz policjanci z posterunku w Grybowie. Strażacy zerwali zewnętrzne odeskowanie ściany aby ugasić płonącą pod spodem drewnianą konstrukcję. Równocześnie zabezpieczano wnętrze kościoła do którego przedostał dym. Pożar udało się ugasić nie pozwalając na jego dalsze rozprzestrzenianie. Za pomocą kamery termowizyjnej strażacy sprawdzali stan ugaszonych konstrukcji. Obrazy ze ścian w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc pożaru zdjęto i przeniesiono na plebanię. Za pomocą specjalnego urządzenia strażacy oddymili wnętrze kościoła. Śledztwo na miejscu zostało podjęte przez grupę dochodzeniowo-śledczą z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Druhowie OSP Ptaszkowa do rana czuwali przy ugaszonym kościele.


Film 1 (youtube)

Film 2 (youtube)

Film 3 (youtube)

13 stycznia 2013

Opłatek dla staruszków, samotnych i chorych

Parafialny Oddział "Caritas" wraz z Franciszkańskim Zakonem Świeckich zorganizowali tradycyjny opłatek dla staruszków, samotnych i chorych z naszej parafii.

13 stycznia 2013

Ptaszkowioki kolędują

Działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ptaszkowej ludowy zespół dziecięcy "Ptaszkowioki" dał koncert kolęd i pastorałek w naszym kościele podczas Mszy Św. o godz. 9.00. Zespół wystąpił również w Kościele Parafialnym w Grybowie. Opiekunem zespołu jest Pani Zuzanna Kościółek.

6 stycznia 2013

Opowieść o Czwartym Królu

W Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) dzieci i młodzież naszej parafii pod opieką Pani Barbary Siedlarz i Ks. Bogusława przedstawili montaż słowno-muzyczny opowiadający historię Króla Artabana, Czwartego z Króli spieszących złożyć pokłon i dary dla nowo narodzonego Jezusa.

Zdjęcia z przedstawienia w Galerii:


StarszePolecamy: Płaskorzeźba Wita Stwosza Historia kościoła zabytkowego Turystyka w Ptaszkowej Ze starego albumu... Galerie zdjęć z Ptaszkowej Ochotnicza Straż Pożarna Kamera internetowa

BUDOWA NOWEGO KOŚCIOŁA NOWE: LOKALNY BIZNES