Parafia - Wydarzenia


Ostatnia aktualizacja: 2015.03.22, 19:56

22 marca 2015

Życzenia imieninowe dla Księży oraz Dzień Świętości Życia

Niedziela 22 marca była okazją do złożenia życzeń imieninowych Księdzu Proboszczowi Józefowi, który święto Swojego Patrona obchodził 19 marca oraz Księdzu Katechecie Bogusławowi. Księża otrzymali życzenia od przedstawicieli wszystkich grup i stowarzyszeń działających w parafii.
Niedziela ta to także Dzień Świętości Życia w naszej parafii. Gościliśmy Państwa Sylwię i Dominika Kuligów, Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego, którzy przybliżyli problem poszanowania życia.


20 lutego 2015

Historia Chiary Badano - na początek Wielkiego Postu

Na progu Wielkiego Postu, w piątek, po nabożeństwie Drogi Krzyżowej młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pod opieką Pani Barbary Siedlarz przedstwiła historię Błogosławionej Chiary Badano - młodej dziewczyny, która w pełni życia dowiedziała się że ma raka kości z przerzutami. Przyjęła tę wiadomość z pokorą i całe cierpienie w czasie choroby dzielnie znosiła, zgodnie z wypowiedzianymi przez siebie słowami: "Jeśli Ty tego chcesz, Jezu, ja także tego pragnę".
Była zaangażowana w ruch pomocy dla innych chorych, cierpiących i umierających.
Jej zaangażowanie, poświęcenie swego cierpienia wpłynęły na opinię świętości, którą zyskała w chwili śmierci.
21 stycznia 2015

Kolędowanie przy żłóbku
4 stycznia 2015

Parafialny opłatek dla ludzi starszych, samotnych i chorych

Tradycyjnie po Nowym Roku Parafialny oddział Caritas zorganizował opłatek dla ludzi starszych, samotnych i chorych.28 grudnia 2014

Jubileusz Małżeństwa w Dniu Świętej Rodziny

Po raz kolejny w Dniu Świętej Rodziny w naszej parafii obchodzony jest wspólny jubileuszy małżeństw, które w kończącym się roku obchodziły 60-tą, 50-tą, 25-tą oraz 1-szą rocznicę zawarcia Sakramentu Małżeństwa. W ich intencji została odprawiona Msza Święta Jubileuszowa, a Jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje i życzenia od Księdza Proboszcza oraz od całej Wspólnoty Parafialnej. Świętujący 60-tą i 50-tą rocznicę otrzymali również listy gratulacyjne od Księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża.

 • 60 - ta rocznica:
  • Maria i Stanisław Tarasek
  • Józefa i Mieczysław Sekułowicz

 • 50 rocznica:
  • Zofia i Antoni Janusz
  • Janina i Piotr Michalik
  • Cecylia i Edward Janusz
  • Wiesława i Piotr Michalik

 • 25 rocznica:
  • Bogumiła i Kazimierz Poręba
  • Wanda i Leszek Janusz
  • Elżbieta i Leszek Gajdosz
  • Krystyna i Bogusław Królak
  • Grażyna i Zenon Kruczek
  • Małgorzata i Andrzej Jurczyńscy
  • Małgorzata i Janusz Rola
  • Danuta i Marek Janusz

 • 1 rocznica:
  • Paula i Rafał Janus
  • Paulina i Janusz Ptaszkowscy
  • Małgorzata i Wojciech Majerz
  • Katarzyna i Marcin Górscy
  • Magdalena i Edward Filipowicz
  • Paulina i Mateusz Rolka

Galeria zdjęć:Miłość cierpliwa jest... Kor. 18,4
Wszystko nam dałeś,† co dać mogłeś Panie: † Żywot najczystszy † - a więc godzien krzyża, † I krzyż - lecz taki, † co do gwiazd Twych zbliża † Najwyższe dałeś w czasie powołanie! † Tchem dzieje świata † Tyś przegiął jak kłosy, † Do pełniejszego dla nas wszędzie żniwa; † Ziemiś nam ujął † - a spuścił niebiosy † I serce Twoje nas zewsząd przykrywa † Lecz wolną wolę musiałeś zostawić;

PCh

Do góry


27 grudnia 2014

Święto świętych Młodzianków

Święto Świętych Młodzianków obchodzone jest na pamiątkę małych dzieci betlejemskich pomordowanych przez Heroda. Podczas wieczornej Mszy Świętej Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz zespołu "Miriam" przybliżyli problem mordowania dzieci nienarodzonych przez ludzi poddających się aborcji. Podczas Mszy Świętej Schola dziecięca dała koncert kolęd i pastorałek.
Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli w milczeniu i ciemnościach w procesji wokół kościoła.

PCh

Do góry


22 listopada 2014
Galeria zdjęć

Błogosławieństwo nowych lektorów

Pięciu ministrantów z parafii Ptaszkowa a w sumie 80 z całego dekanatu grybowskiego, po ukończeniu kursu przygotowanego i przeprowadzonego przez księży katechetów, osoby świeckie i nauczycieli języka polskiego, zostało przyjętych do grona lektorów. Błogosławieństwa lektorów dokonał Ksiądz Dziekan Bolesław Bukowiec. Nowo mianowani lektorzy złożyli ślubowanie i otrzymali legitymacje lektorskie. Uroczystość miała miejsce w Bazylice Mniejszej w Grybowie, w dniu odpustu parafialnego ku czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

PCh

Do góry


11 listopada 2014
Galeria zdjęć z koncertu

Koncert Niepodległościowy

Tradycyjnie 11 listopada w Święto Niepodległości w naszym kościele została odprowiona Msza Św. za Ojczyznę i odbył się Koncert Niepodległościowy. Wystąpił zespół Małe Ważne Sprawy z Krakowa. Zespół wykonał m.in. Madonnę z Ptaszkowej do słów wiersza Jerzego Harasymowicza). Swoją patriotyczną poezję zaprezentowała Kingi Dusik.

PCh

Do góry


10 listopada 2014

Uroczystość pogrzebowa Ś.P. Księdza Prałata Stanisława Pelca

Uroczystość pogrzebowa Ś.P. Księdza Prałata Stanisława Pelca została odprawiona 10 listopada w kościele parafialnym w Ptaszkowej. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż. Uczestniczyło w niej wielu księży z całej diecezji, delegacji, pocztów sztandarowych, chór, orkiestra, wierni z Ptaszkowej i innych parafii, w których Ksiądz Prałat pracował.

Galerie zdjęć z uroczystości pogrzebowej:

Część I: Część II:

Wykaz Mszy Św. w intencji Księdza Prałata Stanisława Pelca zamówionych podczas pogrzebu

PCh


6 listopada 2014

Zmarł Ksiądz Prałat Stanisław Pelc


6 listopada w Tarnowie zmarł Ś.P. Ksiądz Prałat Stanisław Pelc - wieloletni, były proboszcz parafii Ptaszkowa. Ksiądz Prałat Stanisław Pelc od stycznia 2012 r. mieszkał w Domu Księży Emerytów w Tarnowie.

Msza Święta pogrzebowa Ś.P. Księdza Prałata Stanisława Pelca zostanie odprawiona w poniedziałek 10 listopada br. o godzinie 12.00 w kościele parafialnym w Ptaszkowej, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.


Ks. Stanisław Pelc urodził się 18 lipca 1931 roku w Proszowicach. Egzamin dojrzałości złożył w Krakowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 24 stycznia 1954 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Dąbrowa Tarnowska, Grybów, Nowy Sącz – św. Małgorzaty, Tarnów – Najświętszego Serca Pana Jezusa, Szczepanów, Sędziszów Małopolski i Bochnia – św. Mikołaja. W latach 1976 – 1995 pełnił urząd proboszcza parafii Ptaszkowa. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Grybów, a także diecezjalnego referenta do spraw duszpasterstwa rolników oraz członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej. W 1991 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Po przejściu na emeryturę pozostał w parafii Ptaszkowa, w charakterze rezydenta. Od stycznia 2012 roku mieszkał w Domu Księży Emerytów, przy ul. Pszennej w Tarnowie.

Ks. Marek Podgórski
notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie


PCh


1 listopada 2014

Uroczystość Wszystkich Świętych


PCh


12 października 2014

Dzień Papieski oraz wprowadzenie relikwii Św. Jana Pawła II

Galeria zdjęć z Dnia Papieskiego
12 października w parafii przeżywaliśmy kolejny już Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem: "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie". Osobę, nauczanie Św. Jana Pawła II przybliżył nam montaż słowno-muzyczny na początku każdej Mszy Świętej, przygotowany przez młodzież naszej parafi pod opieką p. Katechetki Barbary Siedlarz. Przy tej okazji odbyło się wprowadzenie relikwii Św. Jana Pawła II, jaką jest kropla krwi Świętego, ofiarowana naszej parafii przez JE. Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego. Relikwiarz wykonał i ofiarował prof. Stefan Dousa, przygotowujący aranżację wnętrza naszego, budowanego kościoła.

tekst i foto: PCh


24 września 2014

"Zadymianie" kościoła w Ptaszkowej w ramach "eksperymenty procesowego"

W ramach podjętego na nowo śledztwa (po wcześniejszym jego umorzeniu) prokurator prowadzący sprawę podpalenia Kościoła Parafialnego w Ptaszkowej wraz z biegłym sądowym z zakresu pożarnictwa przeprowadzili "eksperyment procesowy". Eksperyment ten miał pomóc w ustaleniu czasu, jaki upłynął od momentu podłożenia ognia na ścianie Kościoła do momentu zadziałania urządzeń alarmowych – czujek przeciwpożarowych zamontowanych wewnątrz obiektu.

Eksperyment polegał na generowaniu dymu za pomocą specjalnego urządzenia w miejscu, gdzie 15 stycznia 2013 r. podłożono ogień. Równocześnie wewnątrz kościoła sprawdzano, gdzie i po jakim czasie pojawia się dym. Następnie, w ramach dalszych eksperymentów ściągnięto zewnętrzne oszalowanie – nowe deski zamontowane po pożarze. Ponownie sprawdzano czas od momentu rozpoczęcia generowania dymu, do czasu zadziałania czujek dymu. Wewnątrz kościoła sprawdzano, jak rozchodzi się dym. Ostatnim etapem eksperymentu były te same badania co poprzednio, ale tym razem wykorzystano dym jaki powstał z palenia prawdziwych desek zewnętrznych kościoła (pozostałych po ubiegłorocznym pożarze) dodatkowo polanych substancją łatwopalną.

W eksperymencie udział brał prowadzący sprawę prokurator Sławomir Korbelak, policjanci, biegły sądowy z zakresu pożarnictwa, Ks. Proboszcz Józef Kmak wraz z przedstawicielem kancelarii adwokackiej reprezentującej parafię oraz strażacy OSP Ptaszkowa i Cieniawa, którzy zabezpieczali całą akcję przeciwpożarowo.

Ustalenie czasu jaki mógł upłynąć od podłożenia ognia do momentu zadziałania czujek przeciwpożarowych i zgłoszenia alarmu w firmie Sezam jest ważne, ze względu na zweryfikowanie alibi przedstawionych przez osoby podejrzane o podpalenie.


tekst i foto: PCh


14 września 2014

Uroczystości Odpustowe w Ptaszkowej

W niedzielę 14 września wspólnota parafialna przeżywała Uroczystość Odpustową ku czciGaleria zdjęć z Odpustu w Ptaszkowej Imienia Marii Panny.

O godz. 9.00 neoprezbiter z Grybowa, Ks. Maciej Igielski odprawił swoją Mszę Św. Prymicyjną w naszej parafii. Ks. Maciej podczas swojej formacji w Seminarium Duchownym w Tarnowie wielokrotnie odwiedzał naszą parafię, pomagając w posłudze naszym księżom.

Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył Ks. mgr lic. Ludwik Kiełbasy - Kanonik Honorowy Kapituły Sądeckiej, rodak parafii Ptaszkowa, obchodzący Jubileusz 50-lecia swojego kapłaństwa.
Ks. Ludwik Kiełbasa przez 24 lata był proboszczem Parafii Św. Antoniego w Krynicy - Zdroju, a po przejściu na emeryturę jest tam rezydentem. Wraz z Księdzem Jubilatem Mszę Św. koncelebrowali księża rodacy: Ks. Wiesław Gomółka, Ks. Jan Siedlarz oraz Ks. Paweł Górski

Kazania podczas Mszy Świętych odpustowych wygłosił Ks. Piotr Adamczyk, rekolekcjonista Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.

tekst i foto: PCh


13 września 2014

Dekanalne spotkanie młodzieży

Mszą Św. o godz. 11.00 w sobotę, 13 września rozpoczęło się Galeria zdjęć ze spotkaniaDekanalne Spotkanie Młodzieży. Ptaszkowa gościła młodzież z całego dekanatu - część z nich przybyła do Ptaszkowej na rowerach. Na początku spotkania młodzież przedstawiła montaż pod tytułem "Z ciemności do światła". Komentarz do przedstawienia wygłosiła Siostra Bogna Młynarz - Wikaria Generalna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana z Krakowa. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Dziekan Bolesław Bukowiec, koncelebrowali księża katecheci, opiekujący się młodzieżą w parafiach dekanatu. Kazanie do młodzieży wygłosił ksiądz Paweł Górski - Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, rodak ptaszkowskiej parafii. Po Mszy Świętej ksiądz Paweł przedstawił prezentację oraz przekazał informacje dotyczące Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie.
Po części oficjalnej w kościele, uczestnicy spotkania przenieśli się do obiektów "pod wyciągiem" na AGAPĘ przy ognisku i gitarze.

tekst i foto: PCh


15 sierpnia 2014

Koncert Chóru z Marcinkowic

Podczas Mszy Św. o godz. 9.00 w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej) występił Chór Parafialny im. Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki z Marcinkwic koło Nowego Sącza (Gmina Chełmiec). Chór zaprezentował swoje interpretacje pieśni maryjnych, m.in. Bogurodzica, Ave Maryja.

Proboszczem parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach jest Ks. prałat Józef Babicz, duszpasterz rolników diecezji tarnowskiej. Ks. Józef Babicz przewodniczył uroczystej Sumie Odpustowej w naszej parafii w ubiegłym roku, podczas Gminnych Dożynek.


tekst i foto: PCh


29 czerwca 2014

Msza Św. na Jaworzu - na rozpoczęcie wakacji

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę wakacji na szczycie Jaworza, na Szlaku Papieskim, gdzie przed laty wędrował Ksiądz Karol Wojtyła, późniejszy Papież a obecnie Święty Jan Paweł II odprawiona została Msza Święta. Msza Św. odprawiona przez ks. mgr Piotra Cichonia - katechety młodzieży w Grybowie oraz Ks. Proboszcza Józefa Kmaka i Ks. Bogusława Sobusiaka z Ptaszkowej, obok wieży widokowej oraz obelisku upamiętniającym wędrówki Ks. Karola Wojtyły zgromadziła kilkuset wiernych z Ptaszkowej oraz okolicznych miejscowości: Boguszy, Grybowa a nawet Nowego Sącza. Oprócz dorosłych, na szczyt góry dotarło bardzo dużo młodzieży i małych dzieci. Pielgrzymi wędrowali całymi rodzinami. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniła Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki z Ptaszkowej. Dzięki dofinansowaniu Gminy Grybów dla uczestników spotkania Koło PTTK z Ptaszkowej przygotowało poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, gotowanej kapusty oraz herbaty.

tekst i foto: PCh


26 czerwca 2014

Procesja na zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała to tradycyjnie błogosławieństwo małych dzieci oraz procesja, po której dzieci biorące udział w procesjach sypiąc kwiaty czy dzowniąc, otrzymują w nagrodę "garść słodyczy"

19 czerwca 2014

Procesja Bożego Ciała

Galerie zdjęć z procesji Bożego Ciała:
Część I: Część II:

18 czerwca 2014

Przyjęcie do grona ministrantów


Podczas środowej Mszy Świętej do grona ministrantów zostało przyjętych 10 chłopców z naszej parafii. Symbolem przynależności do tego grona jest przyjęta z rąk Księdza Proboszcza pelerynka. Dotychczasowi aspiranci, którzy od dzisiaj są już ministrantami, to: Augustyn Mastalerz, Mateusz Michalik, Jakub Skrzypiec, Szymon Filipowicz, Mikołaj Gambal, Bartłomiej Pazgan, Mateusz Siedlarz, Marcin Widlak, Marcin Adamek i Wojciech Janus. Opiekunem ministrantów w parafii jest Ksiądz katecheta Bogusław Sobusiak.

PCh, foto:J.Konior


25 maja 2014

35. rocznica Święceń Kapłańskich Ks. Proboszcza Józefa Kmaka

24 maja przypadała 35. rocznica Święceń Kapłańskich Księdza Proboszcza Józefa Kmaka. Z tej okazji przedstawiciele Parafii złożyli Księdzu Proboszczowi gratulacje, życzenia oraz podziękowania za Jego posługę kapłańską. W tym roku minie również 20 lat od przyjścia Księdza Proboszcza Józefa Kmaka do parafii w Ptaszkowej. Życzymy wiele łask bożych oraz opieki Matki Bożej Radosnej na kolejne lata kapłaństwa.

W niedzielę gościliśmy również po raz kolejny w parafii Księdza Misjonarza Antoniego Lichonia, pochodzącego z Grybowa, a od 11 lat pracującego wśród Indian w Peru.


11 maja 2014

Niedziela Dobrego Pasterza

4. Niedziela Wielkanocy to Niedziela Dobrego Pasterza oraz Światowy Dzień Modlitw o Powołania. "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, aby zesłał robotników na żniwo swoje?". Z tej okazji księżom naszej parafii złożono życzenia, a obecność żywych baranków podczs Mszy Św. dodatkowo nawiązywała do dzisiejszego święta.

13 kwietnia 2014

Niedziela Palmowa

W niedzielę Palmową, przed Mszą Św. o godz. 10.00, na placu przed kościołem poświęcone zostały przyniesione palmy. Przy śpiewie scholi, w uroczystej procesji palmy zostały wniosione do kościoła. Podczas Mszy kantorzy wraz z chórem odśpiewali Mękę Pańską według ewangelii Św. Mateusza.


12 kwietnia 2014

Wielkopostna Droga Krzyżowa

Galeria zdjęć z Wielkopostnej Drogi Krzyżowej


StarszePolecamy: Płaskorzeźba Wita Stwosza Historia kościoła zabytkowego Turystyka w Ptaszkowej Ze starego albumu... Galerie zdjęć z Ptaszkowej Ochotnicza Straż Pożarna Kamera internetowa

BUDOWA NOWEGO KOŚCIOŁA NOWE: LOKALNY BIZNES