Polecamy: Płaskorzeźba Wita Stwosza Historia kościoła zabytkowego Turystyka w Ptaszkowej Ze starego albumu... Galerie zdjęć z Ptaszkowej Ochotnicza Straż Pożarna Kamera internetowa

BUDOWA NOWEGO KOŚCIOŁA NOWE: LOKALNY BIZNES

Aktualności:

18 maja 2016:

Nowa strona internetowa

Szanowni Państwo! Miło nam poinformować, że od pewnego czasu trwają prace nad nową stroną www.ptaszkowa.pl. Strona w obecnym kształcie i technologii powstała wiele, wiele lat temu. Przez ten czas zmienił się internet, zmieniły się prędkości transferów oraz zmieniła się technologia.

Nowa strona nie jest jeszcze całkiem gotowa, ale już dziś chcieliśmy Państwu ją zaprezentować i nadal pracować na jej uzupełnianiem i rozbudowywaniem. Chcielibyśmy, aby wszystkie informacje, galerie i zdjęcia, które były na "starej" stronie znalazły się również na nowej. Przez pewien czas dostępne i aktualizowane będą obie strony: www.ptaszkowa.pl jako oficjalna oraz www.ptaszkowa.pl/nowa jako nieoficjalna. Gdy stwierdzimy, że nowa jest już gotowa, to nastąpi podmiana strony starej, na nową.

A więc: Zapraszamy do przeglądania nowej strony: www.ptaszkowa.pl/nowa.

Administratorzy
15 maja 2016:

Majówka pod Jaworzem 2016

Po uroczystości dedykacji kościoła przyszedł czas na Majówkę pod Jaworzem - imprezę, która przez wiele lat wspierała budowę kościoła. Dochód z organizowanej corocznie loterii fantowej przeznaczony był właśnie na ten cel.
Podczas tegorocznej Majówki pod Jaworzem zbierane były do puszek pieniądze na rzecz Onkologicznego Oddziału Dziecięcego w Prokocimiu.
Impreza - pomimo zimna i deszczu zgromadziła na placu obok sceny wiele osób. Ale i repertuar imprezy był bogaty. Imprezę rozpoczął koncert Kordiana. Następnie miało miejsce wręczenie nagród zwycięzcą konkursu plastycznego i literackiego pod hasłem "Historia Budowy Mojego Kościoła". Deszcz przestał padać akurat wtedy, gdy zaczynało się losowanie nagród specjalnych, tzw. "zerówek". Tegoroczni sponsorzy ufundowali m.in rowery, bony towarowe, sprzęt AGD, RTV oraz ogrodniczy. Były też zaproszenia do SPA czy na kolację. W losowaniu nagród specjalnych brały udział wszystkie zakupione podczas loterii losy.
O godz. 20.00 rozpoczął się koncert zespołu "Lachersi" - finalistów 5 edycji programu Must Be The Music.
Tradycyjnie o godz. 22.00 miał miejsce przepiękny pokaz sztucznych ogni. Ostatnim punktem programu był koncert zespołu "Baciary". Plac "pękał w szwach", tańczył w rytm granej muzyki i śpiewał wraz z artystami na scenie.

Galerie zdjęć: Cz.1: , Cz.2: , Cz.3:
PCh
14 maja 2016:

Podziękowanie dla wszystkich obecnych i nieobecnych na Akcie Dedykacji nowego kościoła


"Jeżeli Pan domu nie wybuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą."(Ps. 127).Słowa psalmu, którym modliliśmy się dzisiaj, wyznaczają klimat tego, co czują nasze serca. Nas zgromadzonych w murach świątyni, którą dedykowaliśmy samemu Bogu oraz Maryi, Boga i naszej Matce. To Ona patronuje naszej wspólnocie parafialnej i świątyni, w Akcie Dedykacji której, w tak bogatej w treść i symbolikę wiary uroczystości, uczestniczyliśmy.

I taka nasuwa się dzisiaj myśl:
Jakimi słowami, człowiek taki mały jak Ty i ja, wobec niezmierzonego ogromu dobra i wobec wielkości dzieła wybudowanej świątyni, może wypowiedzieć słowami to, co w tym momencie czuje jego serce? Cóż więcej, niż: "Wierzę w Ciebie Boże żywy..." Boże, choć Cię nie pojmuję jednak nad wszystko miłuję…” Ufam Tobie, boś Ty wierny..."

Dzisiaj zatem, wobec Boga oraz Maryi, przez pośrednictwo której, codziennie modliliśmy się podczas budowy tej świątyni słowami: „Pod Twoją obronę uciekamy się…”, wypowiem także przez Maryję wypowiedziane słowa: „Uwielbiaj duszo moja sławę Pana mego..."

A że "Jeden nie może mieć tego, co możemy mieć wszyscy, razem", słowo wdzięczności kieruję do Was wszystkich, dzięki którym powstała ta wspaniała świątynia. Bóg zapłać! I która to budowa zarazem, stała się początkiem zawiązania ubogacającej się wzajemnie wspólnoty. Wspólnoty osób i ducha, w miłości Chrystusa, w której On i Jego Matka, Maryja wyznaczają drogę ostatecznego z spotkania w Domu Ojca. Każdemu w duchu wdzięczności ściskam rękę. "Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście" - napisze Św. Paweł.

Na dzisiaj więc i kolejne pokolenia, niech ta świątynia będzie dla nas wszystkich domem. Domem, w którym, miejmy tego świadomość, Ojciec Niebieski oraz Maryja Matka oczekuje na swoje dzieci, by je zgromadzić przy stole Słowa i Eucharystii, tak jak w naszych domach stół jednoczy dzieci z ojcem i matką, jednoczy rodziny… Spotkanie pełne miłości, które w szczerości serca pozwoli nam kierować do Boga słowo: "Ojcze nasz..." oraz do Maryi "Oto Matka Twoja".

I na realizację tego wyzwania, przed którym, jako wspólnota parafialna stajemy, dziękując wszystkim, na ręce Księdza Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża, za każde dobro i za dzisiejszy Akt Dedykacji tej świątyni, wybudowanej przez naszą wspólnotę parafialną z pomocą wielu ludzi dobrej woli oraz innych wspólnot, w przededniu Patronalnego święta Księdza Biskupa z życzeniami światła i mocy Ducha Świętego, proszę o błogosławieństwo...

Ks. Józef Kmak
Proboszcz

PCh
12 maja 2016:

Słowa powitania, w dniu przeniesienia obrazu Matki Bożej Radosnej do nowego kościoła


"...mój sposób pojmowania nabożeństwa do Matki Bożej uległ pewnej przebudowie. O ile dawniej byłem przekonany, że Maryja prowadzi nas do Chrystusa, to w tym okresie zacząłem rozumieć, że również i Chrystus prowadzi nas do swojej Matki."

Św. Jan Paweł II: "Dar i Tajemnica"


Moi Drodzy! Naszym Matkom i Ojcom, a i nam także, od 1734 roku, w tej naszej omodlonej wiekami, pięknej świątyni, dane było wpatrywać się w oblicze Tej, którą nazywamy w naszej pobożności Matką Bożą Radosną. To tutaj, u Jej stóp, na kolanach uczono się codziennych zachowań i podejmowania decyzji, pozwalających kształtować człowieczeństwo i chrześcijaństwo Ptaszkowskiej Ziemi. Ileż wiary, miłości i nadziei zamykano w zanoszonej tutaj modlitwie. Ileż doznawano Bożych darów w przyjmowanych sakramentach świętych. Ileż wspaniałych myśli wyrastających z zasianego Bożego Słowa. Ileż pokoju zagościło w skołatanych codziennością sercach. Tak Maryja, nasza Matka i nasza Patronka, w tej świątyni prowadziła całe pokolenia ludzi do Chrystusa..., ale też, i Chrystus, idąc za myślą Św. Jana Pawła II, który przemierzał naszą "Ojcowiznę", prowadził do Maryi... Byśmy byli razem... W tej doniosłej godzinie przywołujemy nasze Matki i naszych Ojców - przywołujemy naszych przodków...

Dzisiaj wydarzenie głęboko religijne i historyczne zarazem... Obraz Matki Bożej Radosnej będzie przeniesiony do nowo wybudowanej świątyni. To dla niej... I by Ona w tej nowej świątyni poczuła się "Gaździną"... przyjmującą nas w gościnę... nas, naszą wspólnotę parafialną i wszystkich, którzy znajdą się w jej murach. O to modlić się będziemy podczas tej Mszy Świętej oraz procesji ku ścianom nowego kościoła. Niech ta nowa świątynia, wybrzmi wiarą ludzi, którzy ją budowali, ku chwale naszego Ojca w niebie, naszemu i przyszłym pokoleniom na duchowy pożytek. W tak ważnej dla naszej wspólnoty chwili, cieszę się obecnością wśród nas, Księdza Biskupa dra Stanisława Salaterskiego, którego witając serdecznie, proszę, abyś po Mszy Świętej poprowadził nas ku nowej świątyni i wprowadził do niej.


A Ty, Maryjo...
"Od dwóch wieków czczona w ptaszkowskiej świątyni,
Bądź nam pozdrowiona Święta Monarchini.
Śliczna jako zorza Mario, Matko Boża
Witaj nam.
(...)
I my Ci oddani, że nas kochasz wiemy,
Za to rajska Pani, też Cię kochać chcemy.
I służyć Ci wiernie, byś nas miłosiernie,
Wiodła w raj."

/Z ptaszkowskiej pieśni/Ks. Józef Kmak - proboszcz

PCh
9 maja 2016:

Majówka pod Jaworzem

14 maja 2016

  Program majówki:

  • 14.30 Rozpoczęcie festynu
   • Koncert zespołu "KORDIAN"
  • 16.00 - 19.00
   • Loteria fantowa
   • Porady kulinarne Siostry Anastazji Pustelnik, podpisywanie autorskich książek
   • Stoiska KGW z potrawami tradycyjnymi
   • Rozstrzygnięcie konkursu "Historia Budowy Mojego Kościoła"
   • Atrakcje dla dzieci
   • Występ zespołu "Trzy nie 4"
  • 19.00 - Losowanie nagród głównych Loterii Fantowej
   • Koncert zespołu "LACHERSI" finalistów 5 edycji Must Be The Music
  • 22.00 - Pokaz ogni sztucznych
  • 22.15 - Koncert zespołu "BACIARY"
  • 24.00 - Zakończenie

Podczas imprezy będzie prowadzona zbiórka do puszek na rzecz Onkologicznego Oddziału Dziecięcego w Prokocimiu

Serdecznie zapraszamy!
Organizatorzy
PCh
7 maja 2016:

Czas Misji Świętych w Ptaszkowej

Od 1 do 8 maja 2016 w Ptaszkowej trwają Misje Święte mające duchowo przygotować całą parafię do uroczystości dedykacji kościoła w dniu 14 maja. Misje prowadzą Ojcowie Redemptoryści: O. Ireneusz Homoncik i O. Józef Szczecina.

Każdy z kolejnych dni Misji Świętych przebiegał pod innym hasłem: Bóg jest Miłością, Grzech człowieka i zbawienie w Jezusie Chrystusie, "Oto Matka Twoja", Wiara i nawrócenie, Powołani do życia wiecznego, Jezus Chrystus jest moim Panem, "Trwajcie we mnie a Ja w was" oraz "Wy zaś macie świadczyć o tym wszystkim".

Piątek był dniem odnowienia sakramentu Chrztu Świętego. Każdy mógł się opowiedzieć po stronie Chrystusa dotykając misyjnego krzyża i wypowiadając słowa: "Jezu Ty jest moim Panem". Sobota, to dzień odnowienia Sakramentu Małżeństwa oraz błogosławieństwa rodzin.

Niedziela, to dzień zakończenia Misji Świętych. O godzinie 15.00 cała parafia zebrała się w kościele, w którym został wywyższony krzyż misyjny. Po ostatnim kazaniu misyjnym oraz po wyznaniu wiary, został on poświęcony a wraz z nim wszystkie krzyże przyniesione przez mieszkańców parafii. Krzyż misyjny zostanie w poniedziałek 9 maja zamontowany przed nowym kościołem.

Po zakończeniu Mszy Św. była możliwość zobaczenia z bliska obrazu Matki Bożej Radosnej, który powrócił po konserwacji a który w najbliższy czwartek zostanie procesyjnie przeniesiony do nowego kościoła.

PCh
26 kwietnia 2016:

AKIKA i Super Stars na VI Festiwalu Tańca Nowoczesnego w Łącku

Dnia 26 kwietnia 2016 roku w hali sportowej w Łącku odbył się VI Festiwal Tańca Nowoczesnego organizowanego przez MDK Stary Sącz. W Festiwalu udziały 2 grupy taneczne: AKIKA i Super Stars działające przy GOK Filia Ptaszkowa.
Grupy przedstawiły program tańca nowoczesnego w dwóch odsłonach każda. W Festiwalu wzięło udział 47 najlepszych grup z całego powiatu.

Dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej miejscowości i gminy!
M.Motyka
29 marca 2016:

Podsumowanie Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej - Ptaszkowa 2015/2016.

Dużym sukcesem zakończyła się II edycja Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej Ptaszkowa 2015/2016, zorganizowana przez Parafialny Klub Sportowy "Jaworze".

W rozgrywkach, które odbywały się w okresie od 1 listopada 2015r. do 17 marca 2016r. rywalizowało 10 drużyn i ponad setka zawodników, z terenu powiatu nowosądeckiego. W ciągu pięciu miesięcy rozegrano ogółem 55 meczy, a system rozgrywek wzorowany był na ligach profesjonalnych - faza zasadnicza, czyli spotkania "każdy z każdym" oraz faza play off, gdzie walczono systemem pucharowym: ćwierćfinały, półfinały, mecze o trzecie i pierwsze miejsce. Zwycięstwo wywalczył zespół Gród Czop Podegrodzie, pokonując w finale drużynę Volley Ptaszkowa. Na trzecim miejscu uplasował się UKS Krzemień Kamionka Wielka. Wszystkie wyniki dostępne są na stronie www.alpsptaszkowa.pl

Warto podkreślić rozmiar przedsięwzięcia. Trwające kilka miesięcy rozgrywki wymagały dużego zaangażowania i dobrej koordynacji działań wielu osób, skupionych wokół siatkówki w PKS "Jaworze". Potrafili oni zarazić swoją miłością do tej dyscypliny sportu wielu młodych ludzi. Wystarczy wspomnieć, że w cotygodniowych treningach naszego Klubu aktywnie uczestniczy grupa 30-tu chłopców i kilkunastu dziewcząt. Nie do przecenienia jest tutaj rola trenera PKS "Jaworze", Pana Adama Krajniewskiego, który był jednym z pomysłodawców i głównym koordynatorem ALPS – najlepszej amatorskiej ligi w powiecie nowosądeckim. Stronę internetową profesjonalnie redagował Adrian Janusz. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możliwe stało się tak profesjonalne przeprowadzenie ALPS. Wielkie brawa należą się kibicom wspierającym rywalizujące w lidze drużyny. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim zawodnikom życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach ligi.

Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej edycji Ligi!

Praca działaczy w czasie kilku ostatnich lat, a przede wszystkim systematyczne treningi siatkarzy doprowadziły do decyzji Zarządu Klubu o zgłoszeniu drużyny męskiej PKS "Jaworze" do rozgrywek ligowych organizowanych przez Małopolski Związek Piłki Siatkowej w sezonie 2016/2017.
Prezes PKS
26 marca 2016:

Drodzy Parafianie


Przyjmijcie najlepsze życzenia w świętowaniu radości z Paschalnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego, Niech pokój, radość i nadzieja trwają w nas nieustannie.

Jak zapewne już wszyscy wiemy w tym roku w dniach 01 - 08. maja nasza parafia będzie przeżywać Misje święte. A 14 maja będzie miała miejsce DEDYKACJA NOWEGO KOŚCIOŁA. Będzie to czas szczególnej obecności wśród nas Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela, który tak jak po swym Zmartwychwstaniu szukał i umacniał uczniów w ewangelii, tak i nas przyjdzie umocnić. Stanie się to możliwe, gdy przez wiarę i słuchanie Słowa Bożego na Misjach św. wejdziemy w świat Boga. Jego Miłość nas wówczas odrodzi, pozwoli na nowo zobaczyć blaski i cienie naszego życia. W Jego Miłosierdziu odnajdziemy na nowo miejsce dla siebie.

Misje Święte! Czymże one są? Sam termin pochodzi od łacińskiego słowa "missio" co znaczy "posłanie". Opatrzność Boża pośle do nas ludzi, którzy głosić będą Słowo Boże. Staną między nami misjonarze - jako posłani przez Jezusa Chrystusa. To On Jezus, sam był posłany przez Ojca na ziemię, by głosić ludziom Dobrą Nowinę o zbawieniu. To On też dał swojemu Kościołowi nakaz: " idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu" (Mk.16,15). To polecenie jest nadal aktualne. Podejmują je wciąż nowi ludzie - misjonarze, którzy odczytując znaki czasu idą dziś do tych, którzy o Chrystusie jeszcze nie słyszeli. Idą też do tych, którzy wprawdzie już są ochrzczeni, spotkali Jezusa, usłyszeli Jego głos, ale zbyt łatwo o Nim zapominają i żyją jak poganie. Idą wreszcie do tych którzy, pragną iść za Jezusem, ale potrzebują umocnienia i dodania otuchy.

Będzie to więc wielkie wydarzenie, a zarazem wyzwanie dla naszej parafii, któremu starajmy się sprostać. Przede wszystkim proszę Was już teraz o modlitwę w intencji tego Bożego Dzieła, które Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał "niezastąpionym środkiem okresowej odnowy życia chrześcijańskiego". Bądźcie obecni przez Waszą troskę, czynne zaangażowanie, we wszystkich pracach przygotowawczych, które będziemy podejmować, dla uzyskania błogosławionych owoców tego Dzieła. Czujcie się POSŁANYMI do dawania radykalnego świadectwa życia z wiary dla tych, którzy wątpią, odchodzą, lub przez obojętność i duchowe lenistwo znajdują się na obrzeżach naszej wspólnoty parafialnej.

Maryi Mistrzyni Zawierzenia, Matce Bożej Radosnej oddajemy się z ufnością w opiekę wierząc, że uprosi nam Ona u swego Syna światło i łaskę dla pomyślnego zrealizowania naszych zamierzeń.

Wasz ks. Proboszcz
Józef KmakŻyczenia zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Wielkiej Nocy, spędzonych w gronie najbliższych. Niech ten szczególny okres będzie dla Was czasem zadumy, wyciszenia, wypoczynku i prawdziwej radości - wszystkim mieszkańcom wioski oraz jej sympatykom z kraju i z zagranicy życzy

Sołtys Wsi
Marian Kruczek
PCh
22 marca 2016:

Konkurs pisanek wielkanocnych

Tradycyjnie przed świętami Wielkiej Nocy w Gminnym Ośrodku Kultury w Ptaszkowej przeprowadzony został konkurs pisanek wielkanocnych. W konkursie uczestnicy mogli przedstawiać prce indywidualnie oraz prace zbiorowe.
Komisja w składzie: Maria Kogut - bibliotekarka GBP Filia Ptaszkowa, Barbara Siedlarz - nauczyciel szkoły podst. w Ptaszkowej, wytypowała:
 • KATEGORIA PRACA ZBIOROWA:
  I MIEJSCE - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ptaszkowej 3,4 latki;
  I MIEJSCE - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ptaszkowej klasa 1b;
  II MIEJSCE - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ptaszkowej klasa 0a;
  II MIEJSCE - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ptaszkowej klasa 0b

 • KATEGORIA PRACA INDYWIDUALNA do lat 10:
  I MIEJSCE - Faustyna, Hubert KROK;
  II MIEJSCE - Amelia STOKŁOSA;
  III MIEJSCE - Marta MICHALIK

 • KATEGORIA PRACA INDYWIDUALNA od lat 10:
  I MIEJSCE - Aleksandra TARASEK;
  II MIEJSCE - Karolina Katarzyna GOŁYŹNIAK;
  II MIEJSCE - Małgorzata, Aleksandra MAJERSKA;
  III MIEJSCE- Patrycja SZUBRYT;
  III MIEJSCE - Martyna NĘDZA
M.Motyka
starsze 

powrót do góry

Strona działa od 15 lutego 2003 r.

z ostatniej chwili:

Harmonogram odbioru śmieci w Gminie Grybów
07.2015 - 06.2016
23 maja 2016:
Sakrament Bierzmowania
22 maja 2016:
I Komunia Święta
13 kwietnia 2016:
Wspomnienie ofiar Katynia i Smoleńska

oraz kanonizacji
Św. Jana Pawła II
13 kwietnia 2016:
Konkurs na plakat Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej

wygrała Aleksandra Ptaszkowska
2 kwietnia 2016:
11. rocznica śmierci
Św. Jana Pawła II
28 marca 2016:
Widok nowego kościoła

w Ptaszkowej
26 marca 2016:
Liturgia Wielkiego Tygodnia

W parafii Ptaszkowa
23 marca 2016:
Centrum
Rehabilitacyjno-Medyczne

Zaprasza
20 marca 2016:
Niedziela Palmowa
18 marca 2016:
Droga Krzyżowa

przez Ptaszkową
31 stycznia 2016:
Parafialny przegląd Jasełek

Grybów - Kino "Biała"
6 stycznia 2016:
Spotkanie opłatkowe KGW oraz Sołtysa Wsi

Intytucje -> KGW
30 grudnia 2015:
Święto
Świętych Młodzianków
26 grudnia 2015:
Tradycyjne
poświęcenie owsa
22 grudnia 2015:
Zaproszenie na

Zabawę karnawałową

pozostałe:

Prezydent RP
w Ptaszkowej

Korona Sądecka 3D

w serwisie panoramy 3D m.in. z Ptaszkowej
Ptaszkowa z lotu ptaka

Film w serwisie youtube
Obraz z kamer drogowych w Ptaszkowej