Chór i Orkiestra Parafii PtaszkowaInformacje dotyczące Chóru i Orkiestry działających przy Parafii w Ptaszkowej

Ogólne informacje nt. Chóru i Orkiestry

1 listopada 2014
Władysław Wysowski

29 października 2014 zmarł Władysław Wysowski, członek naszego parafialnego chóru, w którym śpiewał od samego początku. Był człowiekiem bardzo obowiązkowym i zawsze chętnym do pomocy. Całej Rodzinie Władysława, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Przy okazji Uroczystości Wszystkich Świętych wspominamy nieżyjących już członków chóru:

  • Czesław Święs
  • Edward Poręba
  • Jan Michalik
  • Maria Dziedzic
  • Maria Siedlarz
  • Marian Michalik
  • Stanisław Poręba
  • Stanisława Niemaszyk
  • Wanda Janusz
  • Władysław Wysowski

Koleżanki i Koledzy z Chóru1 kwietnia 2014
Edward Poręba

30.03.2014 zmarł Edward Poręba, członek Parafialnego Chóru w Ptaszkowej. Śpiewał z nami od samego początku istnienia czterogłosowego chóru, czyli prawie siedemnaście lat.

Edward był człowiekiem wyjątkowym - zawsze życzliwy, uśmiechnięty, ciepły, chętny do pomocy - wystarczyło jedno słowo prośby, nigdy nie odmówił.

W chórze śpiewał jako tenor. Będzie nam brakowało nie tylko jego głosu, ale również tej specyficznej dykcji, którą można było się zachwycać gdy czytał.

Całej Rodzinie Edwarda, składamy płynące z serca wyrazy współczucia.


Koleżanki i Koledzy z Chóru

Wierzymy, że Edward śpiewa już w chórze niebieskim.
2 grudnia 2012

90-cio lecie Orkiestry Dętej z Ptaszkowej

"Dnia 22 listopada czyli w uroczystość Św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej założona została kapela instrumentów dętych na chwałę Bożą, ku czci Najświętszej Marii Panny patronki naszej parafii, na chlubę narodu polskiego i naszej gminy, w celu podniesienia oświaty i podniesienia zamiłowania do piękna i sztuki wśród młodego pokolenia, z chęci i zapału miejscowej młodzieży w książce członków zapisanych, a z inicjatywy Pana Pawła Rysiewicza, którego członkowie wyszczególnieni w książce założycielskiej, jednogłośnie i solidarnie wybrali prezesem".

Tak brzmi zapis w książce protokołów Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej z 1922 roku. Orkiestra Dęta z Ptaszkowej ma więc 90 lat!

25 listopada 2012 roku, w kościele parafialnym w Ptaszkowej, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji żywych i zmarłych członków orkiestry. Po mszy świętej, na cmentarzu parafialnym, dla zmarłych kolegów orkiestra zagrała marsza żałobnego.

Tak wielki jubileusz był okazją do uroczystej kolacji przygotowanej przez KGW w remizie OSP, na której swoją obecnością zaszczycili nas księża pracujący w naszej parafii, władze Gminy Grybów na czele z wójtem Panem Piotrem Krokiem i dyrektor GOK Panią Marią Majcher, przewodniczącym Rady Gminy Panem Janem Radzikiem i księgową Panią Anną Kiełbasa, przedstawiciele sponsorów oraz różnych grup działających na terenie wsi Ptaszkowa, razem z sołtysem wsi Panem Marianem Kruczkiem.
Po części oficjalnej, podczas której członkowie orkiestry dostali okolicznościowe pamiątki a grający najdłużej dyplomy gratulacyjne, rozpoczęła się zabawa taneczna.

Zdjęcia w galerii:

Dziękujemy sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tej uroczystości:
Betoniarnia "MĘŻYK", Gmina Grybów, KGW Ptaszkowa, OSP Ptaszkowa, MPK Sp. z o.o. Nowy Sącz, Parafia Ptaszkowa, SHP "SKŁADNICA" Grybów


Zarząd i członkowie Orkiestry Dętej w Ptaszkowej

22 listopada 2012

15-to lecie działalności Chóru Parafialnego z Ptaszkowej

W wigilię święta św. Cecylii - Dziewicy i Męczennicy, Patronki Muzyki Sakralnej, w naszym kościele została odprawiona msza święta w intencji Chóru Parafialnego, który w tym roku obchodzi 15-to lecie powstania. Przez te lata chór opracował bogaty repertuar. Jest to w sumie 116 utworów na wszystkie okresy roku kościelnego oraz piosenki okolicznościowe. Swoim śpiewem chór wzbogacał nie tylko uroczystości na terenie naszej parafii, koncertował również w 25-ciu innych miejscowościach.
Taki jubileusz to również okazja do wspólnego spotkania przy kawie i jubileuszowym torcie.
18 maja 2012

Majówka z wieży nowego kościoła

Miesiąc maj gromadzi nas w kościołach i przy kapliczkach na śpiewaniu pieśni maryjnych. W naszej Ptaszkowskiej tradycji, pieśni te, grane przez członków orkiestry na wieży kościoła, rozbrzmiewają na całą parafię.tekst i film: J. Król


15 stycznia 2012

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Chórów

Tradycyjnie, w Gminie Grybów, co roku odbywają się przeglądy Kolęd i Pastorałek. Na przemian biorą w nich udział chóry i orkiestry działające na terenie gminy. W tym roku, 15 stycznia, tradycyjnie już w Domu Kultury w Siołkowej, bożonarodzeniowy repertuar zaprezentowały chóry. Wsród nich, nie zabrakło naszego parafialnego chóru z Ptaszkowej.
Zdjęcia z przeglądu w galerii

15 sierpnia 2011

Orkiestra Dęta z Ptaszkowej na Dożynkach w Gminie Ropa

Na zaproszenie Samorządu Gminy Ropa, Orkiestra Dęta z Ptaszkowej wzięła udział w Dożynkach Gminnych w Ropie. Po uroczystej procesji z wieńcami do kościoła, orkiestra grała pieśni oraz części stałe podczas Mszy św. Po Mszy Św. na placu przed kościołem orkiestra dała kilkunastominutowy koncert, który cieszył się wielkim zainteresowaniem przybyłych gości. Następnie orkiestra poprowadziła Orszak Dożynkowy na boisko sportowe obok Urzędu Gminy.13 sierpnia 2011
Czesłąw Święs
9 sierpnia 2011 zmarł Czesław Święs, wieloletni członek Orkiestry Dętej ZNTK, Orkiestry Dętej oraz Chóru Parafialnego w Ptaszkowej.

Czesław Święs był osobą obdarzoną szczególnym talentem muzycznym. Posiadanych zdolności nie zostawiał dla siebie, ale z wielkim oddaniem udzielał się muzycznie na terenie wioski, parafii oraz całego regionu. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do grania w orkiestrze czy śpiewania w chórze. Jako pamiątka, pozostaną po nim nuty, które pisał dla orkiestry oraz liczna grupa muzyków, dla których Pan Czesław był nauczycielem.
O jego wielkim oddaniu dla orkiestry świadczy fakt, że gdy zdrowie nie pozwalało mu już grać, przychodził na próby a także jeździł na wszystkie występy orkiestry. Nie zapominał oczywiście ubierać się w mundur galowy.
Czesław Święs był bardzo ciepłą, serdeczną osobą. Był bardzo solidny i punktualny.

Będzie nam brakowało nie tylko Muzyka, od którego mogliśmy się tyle nauczyć, ale również wspaniałego Kolegi.

Koleżanki i Koledzy z Chóru i Orkiestry

10 stycznia 2010

VI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chórów Gminy Grybów

10 stycznia 2010r w Siołkowej odbył się VI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chórów. Podczas przeglądu, oprócz naszego chóru zaprezentowały się chóry z następujących miejscowości naszej gminy: Siołkowa, Krużlowa, Kąclowa, Florynka oraz Cieniawa. Wśród licznej publiczności zasiedli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych: Członek Zarządu Powiatu Józef Broński, Przewodniczący Rady Gminy Antoni Poręba, oraz Wójt Gminy Grybów Piotr Krok, który każdemu chórowi wręczył pamiątkowe statuetki.


4 października 2009

Odpust w Lisiej Górze

W niedzielę, 4 października 2009 r. chór oraz orkiestra uczesniczyły w Uroczystościach Odpustowych w zaprzyjaźnionej (wspomagającej budowę naszego kościoła) parafii w Lisiej Górze.
Ks. proboszcz Józef Kmak głosił kazania oraz odprawił sumę odpustową, a oprawę muzyczna dwóch mszy ubogacał nasz chór oraz orkiestra. Orkiestra również grała podczas uroczystej procesji odpustowej.


13 września 2009

Uroczystość Odpustowa w naszej parafii

Tradycyjnie podczas naszej Uroczystości Odpustowej w naszej parafii oprawę muzyczną Sumy Odpustowej zapewniał nasz chór oraz orkiestra.
Chór zaprezentował m.in. pieśni: "O Maryjo moja radość", "U stóp świętych ołtarzy Twych", "Chcę bliżej Ciebie być", "Cześć składamy", "Zdrowaś Maryja".
Orkiestra wspomagała swoją grą pieśni śpiewane przez wiernych, m.in.: "Od dwóch wieków czczona", "Cześć Maryi", "Ciebie, Boga, wysławiamy", "Boże, coś Polskę", a po zakończonych uroczystościach wykonała wiązankę marszy.Do góryPolecamy: Płaskorzeźba Wita Stwosza Historia kościoła zabytkowego Turystyka w Ptaszkowej Ze starego albumu... Galerie zdjęć z Ptaszkowej Ochotnicza Straż Pożarna Kamera internetowa

BUDOWA NOWEGO KOŚCIOŁA NOWE: LOKALNY BIZNES