| Parafia - inf. ogólne | Księża w parafii | Rodacy parafii Ptaszkowa | Wydarzenia w parafii | Stowarzyszenia w parafii | Intencje Mszy Sw. |

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 12:13 / PCh
powiększ tekst

Ogłoszenia parafialne - 2016.05.22


Ostatnie dni, które przeżywaliśmy jako wspólnota parafialna, nabrzmiałe treściami religijnymi, można z całą odpowiedzialnością określić historycznymi. Uroczyste przeniesienie obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem (w naszej pobożności zwanej Matką Bożą Radosną), któremu to wydarzeniu przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup dr Stanisław Salaterski, Akt Dedykacji nowej świątyni której dokonał J.E. Ksiądz Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż, Biskup Tarnowski. Uroczystości te poprzedzone były Misjami Świętymi prowadzonymi przez Ojców redemptorystów, O. Ireneusza i O. Józefa. Dzisiaj uroczystość I-szo Komunijna dzieci z naszej wspólnoty parafialnej. Jutro sakrament bierzmowania młodzieży z rejonu i naszej parafii w naszej nowej świątyni, którego udzielał będzie J.E. Ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz. Jako pokolenie otrzymaliśmy niepowtarzalny dar od Opatrzności Bożej tych wydarzeń. Ciesząc się nimi, dziękujemy Panu Bogu oraz Maryi naszej Patronce za dobro duchowe i materialne, które dopiero potrafimy ocenić z perspektywy czasu a może i wieczności. Tę wdzięczność wyrażaliśmy i wyrażamy wspólnotowo i indywidualnie. Dzisiaj po raz kolejny stając przed Wami, Drodzy Moi Parafianie, wyrażam słowa wdzięczności, którą noszę w sercu za to ogromne dzieło, które wspólnie podjęliśmy i które wyrosło pośród także pięknych domów naszej parafii. Nowy kościół i plebania oraz otoczenie. Za nie każdej i każdemu z Was dziękuję: Bóg zapłać! Chylę czoło za modlitwy, cierpienie i trudną starość, ofiarowane w tej intencji. Modlitwą wdzięczności obejmuję tych, którzy byli z nami, a których Pan Bóg odwołał do siebie - wierzę w ich wstawiennictwo w Domu Ojca. Nie ośmielę się wymieniać indywidualnie - to jest niemożliwe, Każdemu ściskam rękę w geście wdzięczności i bliskości serca. A dla nas wszystkich stanowiących jedną Bożą rodzinę, niech ta świątynia będzie domem, gdzie gromadzi nas Ojciec Niebieski i Maryja - tu przy stole Słowa i Eucharystii - tak jak Matka i Ojciec gromadzą nas przy stole w naszych domach rodzinnych.

  1. 8. Niedziela Zwykła. Uroczystość Najświętszej Trójcy. W naszej wspólnocie parafialnej uroczystość I Komunii Świętej. Przystąpi do niej 55. dzieci - wszystkie dzieci klas drugich Szkół Podstawowych. Dzieląc radość tych dzieci oraz ich rodzin, gratuluję tej pięknej uroczystości, podczas której doświadczamy szczególnej obecności Chrystusa pośród nas i dla nas. Tym bardziej, że wpisuje się ona w historyczny moment dla naszej wspólnoty parafialnej - w przeżywanie Aktu Dedykacji nowej świątyni, gdzie gromadzi nas Chrystus Dobry Pasterz oraz Maryja "Gaździna" tej ziemi. Wyrażam wdzięczność rodzicom, katechetom, nauczycielom i wszystkim, dzięki zaangażowaniu których, te dzieci otworzyły się na dar Chrystusa Eucharystycznego, który jest przecież pokarmem dającym życie wieczne. A nam wszystkim, obok wspomnienia naszej I Komunii Świętej i tych, którzy nas do niej przygotowali, życzę, abyśmy Komunię Świętą uczynili fundamentem codziennych motywacji i zachowań. Dla dzieci I-szo Komunijnych rozpoczyna się "Biały Tydzień", którego każdy dzień ma swoją tematykę i intencję.

  2. W związku z Uroczystością I Komunii Świętej, zmiana godzin Mszy Świętej. I tak Msza Święta o godz. 06.30, 08.00, 10.00 (Msza Święta I-szo Komunijna) i o godz. 14.00 (w zabytkowym kościele) i tam nabożeństwo majowe.

  3. Zachęcam do uczestniczenia w nabożeństwach majowych w naszym parafialnym kościele. W dni powszednie i nabożeństwo majowe o godz. 18.00, a w niedzielę o godz. 14.00.

  4. W tygodniu:
    • poniedziałek - w naszym parafialnym kościele, udzielany będzie sakrament bierzmowania dla młodzieży z parafii Binczarowa, Florynka, Kąclowa i 48. młodych ludzi z naszego Gimnazjum, Uroczysta Msza Święta z udzielaniem sakramentu bierzmowania o godz. 15.30, a przewodniczył jej będzie i sakramentu udzieli Ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz, Biskup Pomocniczy naszej diecezji
    • wtorek - Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
    • środa - wieczorem także nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - zachęcam do uczestniczenia oraz składania indywidualnych podziękowań i próśb
    • czwartek - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Msza Święta o godz. 07.00 i 10.00. Nie będzie Mszy Świętej po południu, byśmy mogli całymi rodzinami przeżywać tę uroczystość. Msza Święta z procesją Eucharystyczną i stacjami przy czterech ołtarzach o godz. 10.00. W procesji pójdziemy do naszego zabytkowego kościoła, gdzie po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, nastąpi zakończenie procesji. Proszę o przygotowanie procesji przez Liturgiczną Służbę Ołtarza, orkiestrę (dla niej próba o godz. 09.00), dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące, dzieci I-szo Komunijne. Proszę też o przygotowanie i zabranie na procesję feretronów, sztandarów, baldachimu (tu proszę druhów naszej OSP), poduszek, różańca, o przygotowanie nagłośnienia, Tradycyjnie proszę o samochód by wszystkie te paramenty liturgiczne przywieść na procesję tu, do nowego kościoła. A wszystkich zachęcam do uczestniczenia w procesji eucharystycznej. Niech nam wszystkim towarzyszy radosna atmosfera obecności pośród nas Jezusa Chrystusa oraz nastrój skupienia i modlitwy. Składka na hospicja i cele charytatywne. O przygotowanie ołtarzy proszę: 1. opiekujący się kościołem (u p. Filipowiczów) 2. rodziców i dzieci I-szo Komunijnych 3. "Cech Światła" 4. młodzież bierzmowaną i ich rodziców. Druhów OSP Ptaszkowa proszę o zapewnienie bezpieczeństwa
    • piątek - z racji oktawy Uroczystości Bożego Ciała nie ma postu
    • niedziela - po Mszy Świętej o godz. 11.00 procesja eucharystyczna z racji oktawy

  5. Podczas oktawy Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej Msza Święta i procesja eucharystyczna w dni powszednie o godz. 07.00 i 18.00, a w niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11.00. Zachęcam do uczestniczenia. Szczególnie proszę o uczestniczenie dzieci i młodzieży Gimnazjalnej.

  6. Spotkania Grup Apostolskich według ustalonego z prowadzącymi te Grupy porządku.

  7. Przy wyjściu z kościoła, u ministrantów, czasopisma religijne.

  8. W ostatnim tygodniu Pan Bóg odwołał do siebie śp. Mariana Wysowskiego (r. 1943), "Pagórek Wyżny", Marię Kiełbasa (rocznik 1944) "Odlas" oraz śp. Monikę Koszyk z d. Sekuła (rocznik 1990), "Podświnka". Zmarłych oraz najbliższych otoczmy modlitwą i życzliwością.



Ks. Józef Kmak
Proboszcz








ODPUSTY według Kodeksu Prawa Kanonicznego


Kan. 992 - Odpust jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu pewnych określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i świętych.
Kan. 993 - Odpust jest cząstkowy albo zupełny, zależnie od tego, czy uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części lub całości.
Kan. 994 - Każdy wierny może zyskiwać odpusty czy to cząstkowe, czy zupełne albo dla siebie, albo ofiarowywać za zmarłych na sposób wstawiennictwa.
Kan. 996 -
§ 1. Tylko ten jest zdolny do uzyskania odpustu, kto został ochrzczony, nie jest ekskomunikowany i znajduje się w stanie łaski, przynajmniej pod koniec wypełniania przepisanych czynności.
§ 2. Aby zaś podmiot zdolny do uzyskania odpustów rzeczywiście je uzyskał, powinien mieć przynajmniej intencję zyskania odpustu oraz wypełnić w określonym czasie i we właściwy sposób nakazane czynności, zgodnie z brzmieniem udzielenia.
Kan. 997 - Co do udzielania i praktyki odpustów, należy ponadto zachować inne przepisy, zawarte w specjalnych ustawach kościelnych.
Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie.
Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.
Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy.
Rozróżnia się odpusty cząstkowe i zupełne (zależnie od tego, w jakim stopniu uwalniają nas od kary doczesnej). Odpusty te może zyskiwać każdy ochrzczony po spełnieniu odpowiednich warunków dla siebie lub ofiarowywać je za zmarłych.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek.
Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża - tylko jeden odpust zupełny.
Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia - wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje). Przez taki dar sam ofiarodawca zyskuje dla siebie odpust zupełny w godzinie swojej śmierci.
Odpustów (zarówno cząstkowych, jak i zupełnych) nie można ofiarowywać za innych żywych.


























Polecamy: Płaskorzeźba Wita Stwosza Historia kościoła zabytkowego Turystyka w Ptaszkowej Ze starego albumu... Galerie zdjęć z Ptaszkowej Ochotnicza Straż Pożarna Kamera internetowa

BUDOWA NOWEGO KOŚCIOŁA NOWE: LOKALNY BIZNES