Press "Enter" to skip to content

Słowa powitania, w dniu przeniesienia obrazu Matki Bożej Radosnej do nowego kościoła

…mój sposób pojmowania nabożeństwa do Matki Bożej uległ pewnej przebudowie. O ile dawniej byłem przekonany, że Maryja prowadzi nas do Chrystusa, to w tym okresie zacząłem rozumieć, że również i Chrystus prowadzi nas do swojej Matki.
Św. Jan Paweł II: „Dar i Tajemnica

Moi Drodzy! Naszym Matkom i Ojcom, a i nam także, od 1734 roku, w tej naszej omodlonej wiekami, pięknej świątyni, dane było wpatrywać się w oblicze Tej, którą nazywamy w naszej pobożności Matką Bożą Radosną. To tutaj, u Jej stóp, na kolanach uczono się codziennych zachowań i podejmowania decyzji, pozwalających kształtować człowieczeństwo i chrześcijaństwo Ptaszkowskiej Ziemi. Ileż wiary, miłości i nadziei zamykano w zanoszonej tutaj modlitwie. Ileż doznawano Bożych darów w przyjmowanych sakramentach świętych. Ileż wspaniałych myśli wyrastających z zasianego Bożego Słowa. Ileż pokoju zagościło w skołatanych codziennością sercach. Tak Maryja, nasza Matka i nasza Patronka, w tej świątyni prowadziła całe pokolenia ludzi do Chrystusa…, ale też, i Chrystus, idąc za myślą Św. Jana Pawła II, który przemierzał naszą „Ojcowiznę”, prowadził do Maryi… Byśmy byli razem… W tej doniosłej godzinie przywołujemy nasze Matki i naszych Ojców – przywołujemy naszych przodków…

Dzisiaj wydarzenie głęboko religijne i historyczne zarazem… Obraz Matki Bożej Radosnej będzie przeniesiony do nowo wybudowanej świątyni. To dla niej… I by Ona w tej nowej świątyni poczuła się „Gaździną”… przyjmującą nas w gościnę… nas, naszą wspólnotę parafialną i wszystkich, którzy znajdą się w jej murach. O to modlić się będziemy podczas tej Mszy Świętej oraz procesji ku ścianom nowego kościoła. Niech ta nowa świątynia, wybrzmi wiarą ludzi, którzy ją budowali, ku chwale naszego Ojca w niebie, naszemu i przyszłym pokoleniom na duchowy pożytek. W tak ważnej dla naszej wspólnoty chwili, cieszę się obecnością wśród nas, Księdza Biskupa dra Stanisława Salaterskiego, którego witając serdecznie, proszę, abyś po Mszy Świętej poprowadził nas ku nowej świątyni i wprowadził do niej.

A Ty, Maryjo…
„Od dwóch wieków czczona w ptaszkowskiej świątyni,
Bądź nam pozdrowiona Święta Monarchini.
Śliczna jako zorza Mario, Matko Boża
Witaj nam.
(…)
I my Ci oddani, że nas kochasz wiemy,
Za to rajska Pani, też Cię kochać chcemy.
I służyć Ci wiernie, byś nas miłosiernie,
Wiodła w raj.”

/Z ptaszkowskiej pieśni/

Ks. Józef Kmak – proboszcz

Komentarze z Facebooka

Komentarz

Komentarze są wyłączone.

%d bloggers like this: