Zabytkowy kościół w Ptaszkowej jest pod wezwanie Wszystkich Świętych – taki tytuł daje prawo do uroczystości odpustowej w dniu Wszystkich Świętych. W tym roku – po przeniesieniu obrazu Matki Boskiej Radosnej do nowego kościoła, powrócono do starej tradycji obchodzenia odpustu w dniu Wszystkich Świętych, przyznanego dekretem Stolicy Apostolskiej z 29 lipca 1844 roku, podpisanym przez Ojca Świętego Grzegorza XVI. Dokument ten został niedawno odnaleziony w archiwum parafialnym przez Pana Henryka Siedlarza.
Tłumaczenie dokumentu:
Diecezja Tarnowska
Dekret
Na podstawie audiencji NajwyższegoNa pokorne prośby aktualnego Biskupa Tarnowskiego Najwyższy Pan Grzegorz PP XVI zezwala, aby wszyscy obojga płci wierni świeccy, którzy prawdziwie pokutując zostali wyspowiadani i przyjęli Najświętszą Komunię, kościół nazywany powszechnie = Ptaszkowa fil.= w Diecezji Tarnowskiej w święto Wszystkich Świętych pobożnie nawiedzą i przez jakiś czas tam w myśli pobożnie będą się modlić mogą zyskać Odpust Zupełny ofiarowany za wiernych zmarłych począwszy od pierwszych nieszporów aż do zachodu słońca tego dnia. Dan w Rzymie przez Świętą Kongregację Odpustów, dnia 29 lipca 1844.
Oryginał dokumentu można zobaczyć w muzeum parafialnym w Ptaszkowej.
Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył Ks. dr Andrzej Michalik – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie a kazanie wygłosił Ks. dr Paweł Górski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Po Sumie Odpustowej wierni udali się na cmentarz w tradycyjnej procesji z pięcioma stacjami różańca św.
Komentarze są wyłączone.