Press "Enter" to skip to content

100 lat Orkiestry, 25 lat Chóru – Koncert i Uroczystości Jubileuszowe

„Dnia 22 listopada 1922 r., czyli w uroczystość Św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, założona została kapela instrumentów dętych na chwałę Bożą, ku czci Najświętszej Marii Panny patronki naszej parafii, na chlubę narodu polskiego i naszej gminy, w celu podniesienia oświaty i podniesienia zamiłowania do piękna i sztuki wśród młodego pokolenia, z chęci i zapału miejscowej młodzieży w książce członków zapisanych, a z inicjatywy Pana Pawła Rysiewicza, którego członkowie wyszczególnieni w książce założycielskiej, jednogłośnie i solidarnie wybrali prezesem”.

Tak brzmi zapis w książce protokołów Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Ptaszkowej z 1922 roku. Po 100 latach od tego zapisu, 20 listopada 2022 roku, uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem Ks. Biskupa Pomocniczego Diecezji Tarnowskiej Stanisława Salatersiego, rozpoczęły się uroczystości jubileuszu 100 – lecia istnienia Orkiestry Dętej z Ptaszkowej oraz 25 – lecia Chóru Parafialnego. Mszę Świętą koncelebrowali ks. Proboszcz Józef Kmak, ks. Proboszcz parafii Wysowa Mariusz Bawołek oraz ks. Prałat Janusz Kiełbasa. Podczas Mszy Świętej ks. biskup wręczył nadane przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża Złote Medale „DEI REGNO SERVIRE” Orkiestrze Dętej, oraz Chórowi Parafialnemu. Medal w imieniu orkiestry odebrał jej dyrygent Łukasz Kogut a medal dla chóru odebrał Pan Stanisław Król. Trzeci medal „DEI REGNO SERVIRE” nadany przez Biskupa Andrzeja Jeża ks Biskup Stanisław Salaterski wręczył Pani Agacie Niepsuj.

We Mszy Św. wzięli udział zaproszeni goście: m.in. Senator RP Wiktor Durlak, wicestrosta nowosądecki Antoni Koszyk, Przewodniczący Rady Gminy Grybów Jacek Ziębiec, Wójt Gminy Jacek Migacz, Radna Maria Michalik, Sołtys Marian Kruczek.

Po Mszy Świętej przyszedł czas na Koncert Jubileuszowy, który poprowadził niezastąpiony w konferansjerce Adam Tokarz. Na jego początku, w podziękowaniu za zasługi dla społeczności Gminy Grybów w krzewieniu kultury a w szczególności muzyki, Odznaką Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczony został Pan Stanisław Król – wieloletni dyrygent Orkiestry Dętej z Ptaszkowej oraz założyciel i dyrygent Chóru Parafialnego. Odznakę w imieniu Ministra Kultury wręczył Senator RP Wiktor Durlak. O nadanie odznaczenia Panu Stanisławowi Królowi do Ministra Kultury wystąpił Wójt Gminy Grybów Jacek Migacz.

Podczas koncertu Orkiestra pod dyrekcją Łukasza Koguta zaprezentowała swoje aranżacje znanych utworów. Na początku marsze: „Marsz Wiwat” i „Marsz Orkiestry Dęte”. Następnie wiązankę walców Straussa, „Hej siup zawierucha” z repertuaru zespołu Krywań – w tym utworze orkiestrze towarzyszyły solistki: Weronika Wysowska i Faustyna Siedlarz. W utworze „Polka Dziadek” partię solową na klarnecie zagrał Karol Siedlarz. W kompozycji Jozefa Straussa „Feuerfest Polka” znanej też pod innym tytułem „Polka z kowadłem”, z racji tego, że orkiestra jak i duża część Ptaszkowej kojarzona jest z koleją, tytułowe kowadło zostało zastąpione kawałkiem szyny kolejowej. Na szynie zagrał Wojciech Janus a „strojenia” szyny za pomocą pilnika dokonał ks. Józef Kmak.  Były też utwory: „ABBA Gold”, „Instant Koncert” i „Baby love”. Na zakończenie koncertu dla Orkiestry i Chóru zabrzmiały gromkie „Sto lat”.

Po koncercie Orkiestra i Chór zaprosili swoich Gości do remizy OSP na uroczysty obiad oraz część oficjalną, w której Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Krzysztof Janus przedstawił Orkiestrę oraz jej historię, o jej działalności oraz planach na przyszłość mówił jej dyrygent Łukasz Kogut a o historii i działalności Chóru powiedział Janusz Król, który odpowiedzialny jest za sprawy organizacyjne i komunikację wewnętrzną. Po tych wystąpieniach głos zabrał Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski. Orkiestrze, Chórowi, członkom Orkiestry oraz Chóru Starosta wręczył pamiątkowe odznaczenia oraz nagrody: przekazał czeki na 8.000 zł dla Orkiestry oraz 2.500 zł dla Chóru. Złotym Jabłkiem Sądeckimi odznaczył również Orkiestrę. Indywidualnie Złote Jabłka Sądeckie otrzymali również wyróżniający się członkowie Orkiestry i Chóru. Przewodniczący Rady Gminy Jacek Ziębiec wraz z Wójtem Jackiem Migaczem prezesowi Orkiestry Dętej Krzysztofa Janusa przekazali zakupiony instrument – wartą 20.000 zł tubę. Życzenia oraz pamiątkowe prezenty Orkiestrze oraz Chórowi i im prowadzącym złożyli również Pani Maria Majcher – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Pani Magdalena Motyka z GOK – filia Ptaszkowa, Pan Andrzej Szafrański w imieniu Orkiestry Dętej oraz OSP Florynka, Andrzej Poręba – Dyrektor CSZ, Maria Karolska – szefowej KGW,  Marian Kruczek – sołtysa Ptaszkowej, Damian MichalikMonika Szubryt z OSP Ptaszkowa oraz Ks. Proboszcz Józef Kmak.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne biesiadowanie przy śpiewie oraz zabawę przy zespole muzycznym.

Komentarze z Facebooka

Komentarz

Komentarze są wyłączone.

%d bloggers like this: