Press "Enter" to skip to content

25. Majówka pod Jaworzem, 10-lecie konsekracji kościoła i 25-lecie święceń ks. Mariusza Bawołka

Last updated on 26 maja 2026

Za nami niezwykłe wydarzenia i jubileusze, które świętowaliśmy podczas 25. Majówki pod Jaworzem. Historia Majówek pod Jaworzem sięga początków posługi na urzędzie Proboszcza w Ptaszkowej Ks. Józefa Kmaka i budowy nowego kościoła. To Ks. Józef zapoczątkował organizowanie Ptaszkowiad a podczas nich zbierane były fundusze na budowę kościoła. Jubileuszowa Majówka w Ptaszkowej musiała wybrzmieć bardzo mocno, bo przypadała również w 10. rocznice dedykacji (konsekracji) kościoła pw. Imienia Maryi Panny w Ptaszkowej. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji oraz wyjątkową gwiazdę wieczoru.

Tegoroczna Ptaszkowiada trwała aż trzy dni. Rozpoczęła się już w piątek turniejem piłki siatkowej rozegranym w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. To powrót do początków Majówek pod Jaworzem, kiedy sport i wspólna zabawa były ważnym elementem wydarzenia. W turnieju wzięły udział drużyny: Echo Jaworza, DSM, Nauczycie, Orkiestra, OSP, Policjanci, KSM i LSO. Zwyciężyła drużyna Policjantów, drugie miejsce zajęło Echo Jaworza a trzecie miejsce zajęli Nauczyciele.

Drugi dzień Majówki rozpoczął się VI Półmaratonem Jaworze – Ptaszkowa połączony z Mistrzostwami Polski Policji w Biegu Górskim – wydarzenie pełne emocji, sportowej pasji i niezwykłej atmosfery rozgrywanej w malowniczej scenerii Beskidu Sądeckiego oraz trasach obiektu Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej. Na starcie biegu głównego stanęło blisko 100 zawodników, którzy zmierzyli się z wymagającą trasą liczącą niemal 24 kilometry. Górskie podbiegi, techniczne zbiegi i piękne widoki tworzyły wyjątkowe warunki do rywalizacji. Każdy kilometr był próbą charakteru, wytrzymałości i determinacji, a każdy finisz powodem do ogromnej satysfakcji. Ogromne emocje towarzyszyły również najmłodszym uczestnikom. W biegach dziecięcych wystartowało blisko 120 młodych sportowców, którzy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem walczyli o jak najlepsze miejsca. Ich energia, radość i sportowy duch były prawdziwą ozdobą tego wydarzenia.

Główna część uroczystości związanych z Jubileuszową Majówką pod Jaworzem miała miejsce na scenie obok GOK w Ptaszkowej. Rozpoczęta się podziękowaniem i wręczeniem pamiątek dla organizacji, instytucji, firm i osób, którzy przez te wszystkie lata angażowały się w organizację tych imprez. Następnie na scenie zaprezentowały się:

  • Schola parafialna, która wielokrotnie rozpoczynała w poprzednich latach Majówki pod Jaworzem i od lat ubogaca uroczystości religijne w parafii.
  • Echo Jaworza – nasz zespół regionalny działający przy Gminnym Ośrodku Kultury filia w Ptaszkowej. Od początku swego powstania bierze udział we wszystkich uroczystościach, prezentując taniec ludowy i śpiew naszych regionów.
  • Zespół Petarda, dla którego był to pierwszy koncert sceniczny, choć jego członkowie są już dobrze znani mieszkańcom z występów w orkiestrze dętej.
  • Zespół Toboły – zadebiutował na Majówce w zeszłym roku, prezentując się tak dobrze, że już wtedy było wiadomo, że usłyszymy ich kolejny raz. Ponowni usłyszeliśmy mocne brzmienie zespołu naśladującego kultowe zespoły. Tym razem w kilku utworach do zespołu dołączyły nowe członkinie ze śpiewem, grą na flecie poprzecznym i skrzypcach.
  • Klub Seniora im. śp. Marii Michalik, który przygotował specjalną niespodziankę dla uczestników.
  • Orkiestra Dęta Towarzystwa Przyjaciół Muzyki – nie mogło na Majówce zabraknąć tak mocno wrośniętej w historię i życie Ptaszkowej orkiestry, Pod dyrekcją Łukasza Koguta zaprezentowała swój znany ale i nowy repertuar.
  • Kapela Wiyrsycki – młoda formacja z okolic Rabki-Zdroju, łącząca muzykę ludową z nowoczesnymi aranżacjami i żywiołową energią sceniczną.

Gwiazdą wydarzenia był zespołu BRAThANKI który zgromadził przed sceną tłumy mieszkańców Ptaszkowej i okolic wykonując znane i lubiane przeboje. Ogromna energia sceniczna sprawiła, że jubileuszowa Majówka stałą się prawdziwym muzycznym świętem i na długo pozostanie w pamięci mieszkańców. Nie zabrakło takich przebojów jak „Wianek Hanki”, „Za wielkim morzem”, „Mamo”, Chłop, chłopa”, „Serce z marcepana”, „Hej góry”, Na wiyrsycku”, „Gdzie ten”, „Siebie dam”, Wesele, „Poszłabym za Tobą górą” i oczywiście wyśpiewanych wspólnie z całą publicznością „W kinie” i „Korale”.

Całość zakończyła zabawa taneczna z zespołem VERB, który zagrał aż do północy a przy jego dźwiękach zabawie „na parkiecie” nie było końca,

Podczas całej Majówki prowadzona była sprzedaż losów, w której każdy los wygrywał nagrody i dodatkowo brał udział w losowaniu głównych nagród. Wśród głównych nagród, których w tym roku było aż 55 można było wylosować vouchery, nagrody pieniężne, lampy ogrodowe i wewnętrzna, hulajnogę elektryczną, smartfon, rower oraz – co już jest tradycją w Ptaszkowej – jedną z dwóch kóz.

Wśród uczestników Jubileuszowej Majówki pod Jaworzem rozlosowano również voucher na dwudniowy pobyt w Parlamencie Europejskim w Brukseli ufundowany przez Europosła Arkadiusza Mularczyka. Przeprowadzone też były licytacje niezwykłych przedmiotów:

  • koszulki Łukasza Kaczmarka z podpisami zawodników ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po historycznym, trzecim z rzędu zwycięstwie w Lidze Mistrzów
  • obraz przedstawiający kościół pw. Wszystkich Świętych w Ptaszkowej
  • zestaw od Krzysztofa Golonki – Mistrza Świata Trików Piłkarskich oraz finalisty programu „Mam Talent”
  • „Góral z duszą” – ręcznie rzeźbiona drewniana figura przedstawiająca górala z tajemniczymi drzwiczkami na plecach za którymi kryje się jego zawartość

Organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji dla wszystkich: dzieci, młodzieży oraz  dorosłych. M.in. dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, byk rodeo, bungi, malowanie twarzy, instruktarz pierwszej pomocy, policyjne motocykle czy loty helikopterem. Nie zabrakło stoiska Koła Gospodyń Wiejskich z Ptaszkowej z tradycyjnymi daniami, stoisk z zabawkami, cukrową watą i innym jedzeniem. Można było powspominać pierwsze Majówki oglądając historyczne zdjęcia z nich przygotowane na specjalnej wystawie. Imprezę poprowadziła niezawodna, od wielu lat ta sama para konferansjerów: Wiola Gawlik-Janusz i Adam Tokarz.

Zakończeniem Jubileuszowej Majówki pod Jaworzem ale i bardzo wyjątkowym jej momentem była niedzielna Msza Święta w parafialnym kościele w Ptaszkowej. Odprawiona została w 10. rocznicę konsekracji kościoła. Podczas Eucharystii świętowany był także jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Mariusza Bawołka, który jako wikariusz aktywnie angażował się w organizację Majówek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom, współorganizatorom, patronom oraz sponsorom 25. Jubileuszowej Majówki pod Jaworzem, dzięki którym ta wyjątkowa Majówka miała tak  doniosły charakter. Szczególne podziękowania dla Ks. Andrzeja Dudzika, który czuwał nad jej organizacją.

 

Komentarze z Facebooka

Komentarz

Comments are closed.

%d bloggers like this: