Press "Enter" to skip to content

Prospekt organowy – nowe wyposażenie kościoła

Nasza parafialna świątynia wzbogaciła się ostatnio o nowy element wyposażenia wnętrza. Zamontowany został prospekt organowy – jako estetyczne dopełnienie całości zestawu instrumentalnego. Na ścianie nad chórem zawieszono imitację organów, składających się z dwudziestu ośmiu piszczałek.  Prospekt maskuje zestaw głośników, a jednocześnie doskonale komponuje się z architekturą wnętrza.

Budowa organów w naszym kościele przebiega w kilku etapach. Pierwszym było zamontowanie tymczasowej instalacji, która umożliwiała akompaniament podczas ceremonii dedykacji świątyni i spełnia taką rolę aż do tej pory. W minionym tygodniu instrument bardzo zbliżył się do swojego docelowego kształtu, właśnie dzięki  wybudowaniu prospektu, czyli szafy organowej oraz wymianie i rozbudowie głośników, przeprowadzeniu gruntownego dopasowania akustycznego i intonacyjnego.

Prace konstrukcyjne wykonała firma Magnus Organy z Zielonej Góry, wybrana spośród wielu oferentów. Opracowany przez Magnus Organy projekt harmonijnie współgra z całością wystroju naszego kościoła. Stosowana zaś przez nią technologia organów wirtualnych jest obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem cyfrowym na rynku. Pozwala na przeniesienie brzmienia dowolnych organów na świecie do komputera instrumentu znajdującego się w naszym kościele. Warto też podkreślić, że pierwowzorem organów cyfrowych w Ptaszkowej jest instrument z katedry w Rotterdamie, (wykonany przez duńską firmę Marcussen & Søn).

Zestrojenie barwy i intonacji sprzętu z akustyką naszego kościoła przeprowadzone zostało przed paroma dniami przez światowy autorytet w tej dziedzinie – dra Jiřiego Zurka, z firmy Sonus Paradisi. Po zakończeniu pracy dr Zurek wyraził opinię, że znajdujący się w kościele w Ptaszkowej instrument należy obecnie do najdoskonalszych organów wirtualnych w świecie. Podkreślił, że decyduje o tym wyjątkowa akustyka naszej świątyni, wprost stworzona dla koncertów organowych. Z prawdziwą dumą przytaczamy słowa znawcy, ciesząc się, że na chwałę Panu Bogu i dla pożytku ludzi rozbrzmiewać mogą w naszym kościele tak piękne głosy organów.

Informacje dla tych, którzy interesują się szczegółami instrumentu, znajdującego się w naszym kościele: Organy posiadają 3 manuały i pedał oraz 61 głosów grających (72 rejestry) a także nowoczesny setzer mieszczący 32 000 wolnych kombinacji.

W planach pozostaje rozbudowa organów o dodatkowy mniejszy prospekt zawierający tzw. echowerk. Wówczas organy zyskają czwarty manuał i docelowe 85 głosów (100 rejestrów).

(na podstawie opisu p. Ziemowita Brodzikowskiego www.magnusorgan.com)

Komentarze z Facebooka

Komentarz

Komentarze są wyłączone.

%d bloggers like this: